22 i 23 września. Recitale chopinowskie w Żelazowej Woli

0
121
foto: Małgorzata Kazur

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli to miejsce wyjątkowe dla wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina.  Zabytkowa oficyna jest jedynym zachowanym obiektem z czasów, gdy w Żelazowej Woli mieszała rodzina Chopinów. Tu, w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.

Muzeum w Żelazowej Woli powstawało w latach 30. ubiegłego stulecia. Wtedy Oficynę Chopinowską przebudowano w stylu dworu polskiego, dostawiając do budynku kolumnowy ganek i otoczono unikatowym, nowoczesnym „pamiątkowym parkiem”. Założenie to pomyślane zostało jako przestrzeń symboliczna, pomnik – wyraz hołdu dla polskiego kompozytora.

Według Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, autora projektu parku-pomnika, uprawianie i słuchanie muzyki miało być jednym z najważniejszych elementów związanych z wizytą w miejscu urodzenia Chopina. Jeszcze przed wojną w Żelazowej Woli organizowano nieliczne koncerty, tuż po jej zakończeniu pierwsze recitale odbyły się w zniszczonych wnętrzach Domu Urodzenia Chopina. Od 1954 roku, dzięki inicjatywie prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wspaniałego pianisty i pedagoga, w Żelazowej Woli koncerty odbywają się regularnie.

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 można wysłuchać recitali w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, przede wszystkim laureatów Konkursów Chopinowskich.

Zapraszamy do odwiedzenia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli oraz wysłuchania utworów Chopina wykonywanych wprost z pokoju, w którym urodził się kompozytor.

 

Wstęp na recitale jest możliwy w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

 

22 września 2018

Program: Fryderyk Chopin: Mazurki op. 59, nr 1 a-moll, nr 2 As- dur, nr 3 fis-moll, Sonata b-moll op. 35

Joanna Goranko 

Urodziła się 21 lutego 2001 r. w Opolu. Obecnie uczy się pod kierunkiem pani Profesor Joanny Marcinkowskiej w Poznaniu. Jest zwyciężczynią oraz laureatką znaczących konkursów pianistycznych, m.in.: XXII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Konkursu Pianistycznego „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie, VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego „Per aspera ad astra” w Kielcach, Festiwalu Pianistycznego w Koninie „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Moskwie, XIV Konkursu Pianistycznego im. H. Czerny-Stefańskiej i L. Stefańskiego w Płocku, Konkursu Pianistycznego Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Festiwalu Pianistycznego w Słupsku, Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Darmstadt, Programu Polskiego „Młody Muzyk Roku” 2018, I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży w Chinach. Wykonując interpretacje fortepianowe Bacha, Mozarta, Beethovena, Chopina i Liszta, Joanna występowała w ramach recitali pianistycznych w Pampelunie i San Sebastian, Monachium, Moskwie, Wiedniu oraz w licznych miejscach w kraju, m.in. w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a także Muzeum Fryderyka Chopina Warszawie. Za wybitne osiągnięcia artystyczne Joanna otrzymała stypendium Ministra Kultury w 2015 i 2017 roku.

 

23 września 2018

Program: Fryderyk Chopin: Polonez A-dur op. 40, Mazurki op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur, Preludium C-dur op. 28 nr 1, Mazurek a-moll op. 7 nr 2, Preludia op. 28: nr 3 G-dur, nr 4 e-moll, Nokturn e-moll [op. posth.], Preludia op. 28: nr 9 E-dur, nr 10 cis-moll, Lento con gran espressione cis-moll [op. posth.], Walc cis-moll op. 64 nr 2, Mazurek B-dur op. 7 nr 1, Walc Es-dur op. 18

Paweł Wakarecy

Pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń (dyplom z wyróżnieniem). Laureat m.in. nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) oraz wyróżnienia i nagrody dla najlepszego Polaka w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Koncertuje w Polsce i za granicą, w krajach europejskich, a także w Japonii, Chinach i Chile, w takich salach, jak Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, Seoul Center of Arts i Wielka Sala Konserwatorium Kijowskiego. Występował w ramach Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, również podczas Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, w klasztorze w Valldemossie na Majorce oraz w Nohant. W 2015 r. wziął udział w pierwszym wykonaniu Kwintetu fortepianowego Edwarda Elgara w wersji na orkiestrę kameralną i fortepian autorstwa Agnieszki Duczmal. Regularnie występuje z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, współpracował także m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, NOSPR w Katowicach, orkiestrą Amadeus, Sinfonią Iuventus i Rosyjską Orkiestrą Kameralną w Petersburgu pod batutą takich dyrygentów, jak Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Jerzy Salwarowski, Łukasz Borowicz, Mitsuyoshi Oikawa i Bar Avni. Wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo. Współpracuje także z Marcinem Zdunikiem, Jakubem Jakowiczem, Łukaszem Długoszem i Katarzyną Budnik. W 2010 r. ukazała się wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina płyta z nagraniami artysty z Konkursu Chopinowskiego. Drugi album Pawła Wakarecego (CD Accord, 2013) zawiera utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego. Artysta jest asystentem w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Małgorzata Kazur

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli