22 września mieszkańcy jeżdżą autobusami za darmo

0
80

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się co roku od 16 do 22 września, a jego kulminacyjnym punktem jest Dzień bez Samochodu. Sochaczew po raz czwarty włącza się w tę akcję i zachęca mieszkańców do korzystania z darmowych przejazdów ZKM.

W niedzielę 22 września komunikacja miejska będzie bezpłatna dla każdej osoby będącej mieszkańcem Sochaczewa. W razie kontroli wystarczy pokazać jedynie dowolny dokument świadczący o miejscu zamieszkania, np. prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy Sochaczewską Kartę Mieszkańca. Bezpłatnie można będzie jeździć przez cały dzień, na wszystkich trasach.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to też okazja do promowania ekologicznych form mobilności, takich jak ruch pieszy, ścieżki rowerowe, transport zbiorowy, a Sochaczew ma się czym pochwalić. Od roku uczniowie i studenci w wieku od 4 do 24 lat, posiadacze Sochaczewskiej Karty Mieszkańca, jeżdżą autobusami ZKM za darmo. Od kilku lat przy każdej remontowanej głównej drodze powstaje ścieżka rowerowa. Wydzielone pasy dla jednośladów pojawiły się na głównym moście, przy ulicy Warszawskiej, Płockiej, Staszica, wojewódzkiej ul. Chodakowskiej. W ubiegłym roku ścieżki zbudowano przy Licealnej, Trojanowskiej, Sienkiewicza, Towarowej i księcia Janusza.
Obecnie powstają w dwóch drogach zarządzanych przez MZDW, czyli Chopina oraz 15 Sierpnia. W przyszłym roku rowerzyści będą mieli do dyspozycji kolejne ścieżki w powiatowej ulicy Głowackiego oraz na miejskim odcinku ulicy 15 Sierpnia. W tej ostatniej zaprojektowaliśmy pasy rowerowe po dwóch stronach jezdni – mówi zastępca burmistrza Dariusz Dobrowolski.

W ramach projektu „Sochaczewski Eko-bu” ZKM wkrótce wzbogaci się o pięć nowych autobusów, w tym pojazdy elektryczne. Będzie ekologicznie i wygodnie. Być może taka znacząca poprawa komfortu jazdy zachęci kolejne osoby do zostawienia samochodu w domu.

Sochaczewski ZKM operuje na jedenastu liniach autobusowych o łącznej długości 149 km. Autobusy zatrzymują się na 143 przystankach w mieście i poza jego terenem. Rocznie przewożonych jest ok. 1,3 mln pasażerów, co oznacza ok. 3500 osób korzystających z transportu miejskiego każdego dnia. Autobusy docierają do gmin Nowa Sucha, Sochaczew, Brochów i Kampinos. Okresowo, gdy w Żelazowej Woli trwa letni sezon koncertowy, do Domu Urodzenia F. Chopina można w dni wolne i święta dojechać bezpłatnie.

Daniel Wachowski
Biuro Prasowe UM w Sochaczewie