Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli to miejsce wyjątkowe dla wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina. Zabytkowa oficyna jest jedynym zachowanym obiektem z czasów, gdy w Żelazowej Woli mieszała rodzina Chopinów. Tu, w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.
Muzeum w Żelazowej Woli powstawało w latach 30. ubiegłego stulecia. Wtedy Oficynę Chopinowską przebudowano w stylu dworu polskiego, dostawiając do budynku kolumnowy ganek i otoczono unikatowym, nowoczesnym „pamiątkowym parkiem”. Założenie to pomyślane zostało jako przestrzeń symboliczna, pomnik – wyraz hołdu dla polskiego kompozytora.
Według Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, autora projektu parku-pomnika, uprawianie i słuchanie muzyki miało być jednym z najważniejszych elementów związanych z wizytą w miejscu urodzenia Chopina. Jeszcze przed wojną w Żelazowej Woli organizowano nieliczne koncerty, tuż po jej zakończeniu pierwsze recitale odbyły się w zniszczonych wnętrzach Domu Urodzenia Chopina. Od 1954 roku, dzięki inicjatywie prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wspaniałego pianisty i pedagoga, w Żelazowej Woli koncerty odbywają się regularnie.
Sezon koncertowy w Żelazowej Woli trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 można wysłuchać recitali w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, przede wszystkim laureatów Konkursów Chopinowskich.
Adam Goździewski
Pianista urodzony w 1996 roku w Łodzi. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Skierniewicach w klasie prof. Anny Grzegorkiewicz-Ciesielskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just i dr Karoliny Nadolskiej oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Estonii (Narwa, Grand Prix, EMCY Prize, 2014), Macedonii (Ochryda, Grand Prix i Złoty Medal, 2014), Polsce, Rosji, Słowenii, na Ukrainie i we Włoszech. Jest także laureatem Estrady Młodych 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2017). Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, a także w Düsseldorfie, Genewie, Gifu, Hammamatsu, Mediolanie, Moskwie, Oslo, Paryżu, Szanghaju, Tallinnie, Tiranie. Wystąpił z recitalami w ramach Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i festiwali chopinowskich w Antoninie i Dusznikach-Zdroju oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a także podczas festiwali zagranicznych: Chopin Festival in der Kartause w Gaming w Austrii i Chopin au Jardin du Luxemburg w Paryżu. Nagrania jego występów były transmitowane przez Polskie Radio, Radio France Musique oraz Estońskie Radio i Telewizję (ERR). Z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną. Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu, grając na klawesynie (pod kierunkiem prof. Lilianny Stawarz) oraz na fortepianach z epoki. Wielokrotnie nagradzany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Adam Goździewski zagra utwory Chopina:
Polonez cis-moll op. 26 nr 1
Mazurek cis-moll op. 41 nr 4
Etiuda cis-moll op. 10 nr 4
Impromptu Fis-dur op. 36
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Zapraszamy do odwiedzenia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli oraz wysłuchania utworów Chopina wykonywanych wprost z pokoju, w którym urodził się kompozytor.
Wstęp na recitale jest możliwy w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.
foto: Małgorzata Kazur