5.08. niedziela. Recital Erica Lu

0
134

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli to miejsce wyjątkowe dla wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina.  Zabytkowa oficyna jest jedynym zachowanym obiektem z czasów, gdy w Żelazowej Woli mieszała rodzina Chopinów. Tu, w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.

Muzeum w Żelazowej Woli powstawało w latach 30. ubiegłego stulecia. Wtedy Oficynę Chopinowską przebudowano w stylu dworu polskiego, dostawiając do budynku kolumnowy ganek i otoczono unikatowym, nowoczesnym „pamiątkowym parkiem”. Założenie to pomyślane zostało jako przestrzeń symboliczna, pomnik – wyraz hołdu dla polskiego kompozytora.

Według Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, autora projektu parku-pomnika, uprawianie i słuchanie muzyki miało być jednym z najważniejszych elementów związanych z wizytą w miejscu urodzenia Chopina. Jeszcze przed wojną w Żelazowej Woli organizowano nieliczne koncerty, tuż po jej zakończeniu pierwsze recitale odbyły się w zniszczonych wnętrzach Domu Urodzenia Chopina. Od 1954 roku, dzięki inicjatywie prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wspaniałego pianisty i pedagoga, w Żelazowej Woli koncerty odbywają się regularnie.

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 można wysłuchać recitali w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, przede wszystkim laureatów Konkursów Chopinowskich.

Eric Lu

Dwudziestoletni pianista Eric Lu jest zwycięzcą International German Piano Award we Frankfurcie (2017). Przyznano mu również niemal jednogłośnie nagrodę publiczności. Świat usłyszał po raz pierwszy o młodym pianiście w 2015 roku, kiedy siedemnastoletni wówczas Eric zdobył nagrodę w XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

W tym samym roku otrzymał pierwszą nagrodę w IX edycji National Chopin Competition w Miami. Eric Lu występuje w takich salach jak: Carnegie Hall, Auditorio Nacional w Madrycie, Alte Oper Great Hall we Frankfurcie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Jordan Hall w Bostonie, Taipei National Concert Hall, Beijing Concert Hall, Strathmore Music Center w Waszyngtonie. Brał udział w chopinowskich  festiwalach europejskich (Warszawa, Duszniki, Nohant). Zaraz po Konkursie Chopinowskim wyruszył w trasę koncertową po Japonii i Korei z Filharmonikami warszawskimi. Pianista współpracuje z licznymi orkiestrami, m.in. Minnesota Orchestra, Staatskapelle Halle, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą XVIII Wieku, Orquestra Clasica Santa Cecilia. Debiutancki album pianisty z nagraniami konkursowymi wydany został przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Druga płyta to rejestracja  koncertu w Norymberdze z utworami Mozarta, Schuberta i Brahmsa (Genuin Classics z Lipska). Obecnie Eric Lu studiuje w Curtis Institute of Music w Filadelfii pod kierunkiem profesorów Jonathana Bissa i Roberta McDonalda. Jest też uczniem Dang Thai Sona. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat u Dorothy Shi. Wcześniej uczył się w New England Conservarory Preparatory School pod kierunkiem Alexandra Korsantii i A. Ramona Riviery.

Eric Lu zagra utwory Chopina:

Ballada f-moll op. 52 nr 4

Sonata b-moll op. 35 nr 2

Zapraszamy do odwiedzenia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli oraz wysłuchania utworów Chopina wykonywanych wprost z pokoju, w którym urodził się kompozytor.

Wstęp na recitale jest możliwy w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

foto: Małgorzata Kazur