7 stycznia rozpocznie się remont ulicy Chopina

0
56

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami 7 stycznia rozpocznie się remont wojewódzkiej ulicy Chopina, jej odcinka od torów kolejki wąskotorowej w Kistkach do ronda Jana Pawła II. Przebudowywany fragment będzie wyłączony z ruchu. Objazdy przewidziano ulicami: Trojanowską, Łąkową i Młynarską. Tak też kursować będą autobusy ZKM.

Jak informuje Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ulica Chopina będzie zamknięta od poniedziałku 7 stycznia, na całej długości remontowanego odcinka, przy czym wykonawca prac zapewni mieszkańcom dojazd do posesji. Znak zakazu jazdy w obydwu kierunkach pojawi się przy torach kolejki wąskotorowej oraz zamknięty zostanie zjazd z ronda Jana Pawła II w kierunku centrum miasta. Planowany objazd dla samochodów osobowych i autobusów ZKM (linie nr: 1, 2, 3a, 5, 6, LD, DHL) zostanie poprowadzony ulicami: Trojanowską, Łąkową i Młynarską. Objazd dla samochodów ciężarowych, w tym ruchu tranzytowego, będzie przebiegał po drogach wojewódzkich. Utrudnienia dla kierowców potrwają do połowy 2019 roku.

Na przebudowę ulicy Chopina mieszkańcy czekali od lat, podobnie jak kierowcy na co dzień korzystający z tej arterii. Odcinek od torów kolejki wąskotorowej do ronda w Chodakowie jest najbardziej zniszczonym fragmentem drogi wojewódzkiej nr 705. Jej administrator – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich planował pierwotnie przeprowadzenie inwestycji w drugiej połowie 2018 roku. Samorząd województwa oszacował wtedy wartość robót na 9,6 mln. Do pierwszego przetargu przystąpiła tylko jedna firma i zażądała aż 18,9 mln zł. Ze względu na astronomiczną kwotę marszałek unieważnił przetarg. Wykonawcę udało się wyłonić za drugim podejściem. Konsorcjum firm Granar sp. z o.o. i Invest AG sp. z o.o. zadeklarowało podjąć się robót za kwotę 10,8 mln zł.

Prace przygotowawcze trwały od listopada. Pracownicy konsorcjum uprzątnęli pobocza, postawili tymczasowe znaki na czas remontu, realizując te zadania bez konieczności wyłączania ruchu. Jak informuje MZDW, niestety, podczas głównego etapu przebudowy ulicy nie będzie możliwości wprowadzenia ruchu wahadłowego. Powodem rezygnacji z takiego rozwiązania jest konieczność wykonania głębokich, nawet pięciometrowych wykopów, w których ułożona zostanie kanalizacja deszczowa. Przy odbywającym się ruchu kołowym byłoby to niemożliwe.

Przypomnijmy, że projekt przebudowy ul. Chopina przewiduje wymianę podbudowy, ułożenie nowej nawierzchni asfaltowej, obustronnych chodników i pasa dla rowerów, a także całej infrastruktury podziemnej, łącznie z kanalizacją. Partnerem inwestycyjnym jest sochaczewski ratusz, który dołoży do przedsięwzięcia w sumie ponad 800 tysięcy złotych. W 2017 roku samorząd miejski zapłacił 110 tys. zł za projekt przebudowy drogi i zlecił opracowanie dokumentacji pod budowę oświetlenia (56,7 tys.). Z kolei w budżecie na 2019 rok znalazło się 700 tys. zł na budowę oświetlenia w remontowanym odcinku drogi. Dodatkowo, przygotowując się do zapowiadanego remontu, sochaczewski Zakład Wodociągów i Kanalizacji wymienił w 2017 roku w ul. Chopina sieć wodociągową.