W 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny

0
15

1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie 17:00  na terenie województwa mazowieckiego zostaną uruchomione syreny alarmowe. Syreny zawyją w trybie treningowym i będzie to jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy.

Dźwięk syren emitowany w rocznicę godziny „W” oraz gest zatrzymujących się w geście hołdu mieszkańców na ulicach polskich miast i wsi wpisują się na stałe w symbolikę obchodów rocznicowych Powstania Warszawskiego na terenie całego kraju.

Zatrzymajmy się na minutę, by chwilą zadumy oddać hołd niezłomnym i uczcić bohaterów Powstania.

 

Uczcijmy pamięć powstańców

W tym roku również będziemy wspominać rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Obchody będą miały odmienną, naukową formułę.

W sobotę 1 sierpnia Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykłady pracowników poświęcone zarówno tematyce samego powstania, jak i ostatnim znaleziskom, istotnie związanym z wydarzeniami sprzed 76 lat.

O godz. 16.00 Michał Górny opowie „O broni Powstańców Warszawskich – wykład i prezentacja”. Pół godziny później Mariusz Samborski  wygłosi wykład „Tablice gubernatora dystryktu warszawskiego GG odkryte w Sochaczewie”.

O 16.30 na cmentarzu wojennym w Trojanowie, na kwaterze ofiar niemieckiego mordu dokonanego we wsi Bronisławy, burmistrz wraz z samorządowcami złoży kwiaty.

A o 17.00 spotykamy się na placu Kościuszki…

UM Sochaczew