8 i 9 września. Recitale chopinowskie w Żelazowej Woli

0
59
foto: Małgorzata Kazur

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli to miejsce wyjątkowe dla wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina.  Zabytkowa oficyna jest jedynym zachowanym obiektem z czasów, gdy w Żelazowej Woli mieszała rodzina Chopinów. Tu, w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.

Muzeum w Żelazowej Woli powstawało w latach 30. ubiegłego stulecia. Wtedy Oficynę Chopinowską przebudowano w stylu dworu polskiego, dostawiając do budynku kolumnowy ganek i otoczono unikatowym, nowoczesnym „pamiątkowym parkiem”. Założenie to pomyślane zostało jako przestrzeń symboliczna, pomnik – wyraz hołdu dla polskiego kompozytora.

Według Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, autora projektu parku-pomnika, uprawianie i słuchanie muzyki miało być jednym z najważniejszych elementów związanych z wizytą w miejscu urodzenia Chopina. Jeszcze przed wojną w Żelazowej Woli organizowano nieliczne koncerty, tuż po jej zakończeniu pierwsze recitale odbyły się w zniszczonych wnętrzach Domu Urodzenia Chopina. Od 1954 roku, dzięki inicjatywie prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wspaniałego pianisty i pedagoga, w Żelazowej Woli koncerty odbywają się regularnie.

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 można wysłuchać recitali w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, przede wszystkim laureatów Konkursów Chopinowskich.

Zapraszamy do odwiedzenia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli oraz wysłuchania utworów Chopina wykonywanych wprost z pokoju, w którym urodził się kompozytor.

 

Wstęp na recitale jest możliwy w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

 

8 września 2018. Recital Marcina Wieczorka

program:

Fryderyk Chopin

Scherzo h-moll op. 20

Ballada g-moll op. 23

Walce op. 34

 

Marcin Wieczorek

Urodził się w 1996 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w ZSM im. O. Kolberga w Radomiu w klasie mgr Pawła Filipiaka, a następnie dr Michała Drewnowskiego. Studiował pod kierunkiem prof. Ewy Pobłockiej oraz as. Pawła Wakarecego w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a obecnie w klasie prof. Stefana Wojtasa. Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.: I miejsce w Konkursie im. E. Altberg w Łodzi (2007),  I miejsce w Konkursie im J. S. Bacha w Warszawie (2008), nagroda specjalna oraz nagrody pozaregulaminowe na Chopinowskim Festiwalu Pianistycznym na Mazowszu w Sochaczewie (2013), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie w Barlassinie (Włochy, 2013), I miejsce w III Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Rzeszowie (2014), nagroda za wykonanie Wariacji b-moll op. 3 K. Szymanowskiego na międzynarodowym festiwalu Bolzano-Bozen (Włochy, 2016), Zwycięzca konkursu za wykonanie utworu z orkiestrą w Indiana University (Stany Zjednoczone, 2018) oraz wielu innych. Brał udział w mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez m.in.: Kevina Kennera, Eugena Indjića, Normę Fisher, Dinę Yoffe, Dimitrii Alexeeva, Edwarda Auera, Petera Bithella, Tobiasa Koha, Janusza Olejniczaka i Katarzynę Popową Zydroń. Wielokrotnie koncertował z orkiestrą współpracując z dyrygentami takimi jak Robert Carter Austin, David Neely, Johnathan Brett, Maciej Żółtowski czy Wojciech Pławner. Występował na wielu festiwalach w kraju i zagranicą m.in: Festiwalu Chopinowskim w Genewie (2013, 2015), Festiwalu Pianistycznym w Karlovac (Chorwacja, 2014), Festiwalu Chopinowskim w Augustowie (2014), Festiwalu Bolzano-Bozen (Włochy, 2016). Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Chorwacji i Polsce w salach takich jak: Auer Hall w Indiana University w Bloomington, Ganz Hall w Roosevelt University w Chicago, NOSPR, Filharmonii Narodowej, Łódzkiej, Pomorskiej i wielu innych.

 

9 września 2018. Recital Hélène Tysman 

program:

Fryderyk Chopin

Nokturn B-dur op. 9 nr 3

4 Ballady:

g-moll op. 23 nr 1

F-dur op. 38 nr 2

As-dur op. 47 nr 3

f-moll op. 52 nr 4

 

Hélène Tysman 

Oklaskiwana przez The New York Times za „wyczucie dźwięku i oniryczną wrażliwość’, kwalifikowana przez Süddeutsche Zeitung jako „pianistyczny kosmos”, Hélène Tysman została okrzyknięta za poetycką grę przez krytyków i melomanów na całym świecie, co doprowadziło do wydania albumów z utworami Chopina, Ravela i Bacha oraz z muzyką kameralną (Naxos, Harmonia-Mundi). Po studiach w Konserwatorium Paryskim oraz w Hamburgu i w Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar, zdobyła międzynarodowe uznanie w ramach istotnych konkursów, m.in. w Darmstadcie, Minneapolis, Hong Kongu, Warszawie (2010), a także uzyskała stypendia Fundacji Chopinowskich w Hanowerze oraz im. Anny-Marii Moggio i im. Myry Hess w USA. Od tego momentu występuje na najbardziej prestiżowych estradach z recitalami solowymi oraz z renomowanymi orkiestrami (m.in. w nowojorskim Carnegie Hall i Lincoln Center, paryskiej Philharmonie, Shanghai City Theater oraz Congress Centrum Weimar). W grudniu przyszłego roku odbędzie tournée po Polsce (Katowice, Wroclaw, Opole, Głogówek) z koncertami Ravela i Rachmaninowa (pod batutą Marzeny Diakun i Daniela Raiskina).