90 lat OSP w Rybnie

0
212

9 października 2016 r. mieszkańcy gminy Rybno, uczestniczyli w niezwykłym święcie z okazji 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 msz świętą odprawioną w miejscowym kościele w intencji druhen i druhów OSP Rybno, z udziałem władz samorządowych, zaproszonych gości, przedstawicieli wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Rybno oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP z gmin ościennych.

Po mszy na placu przed remizą odbyła się część oficjalna. Prezes OSP Rybno Mieczysław Zieliński rozpoczął  uroczystość i przywitał gości. Po powitaniu przedstawiono rys historyczny OSP, osiągnięcia oraz sukcesy jakie odnosili druhowie przez cały okres działalności. Wręczone zostały odznaczenia pożarnicze najbardziej zasłużonym członkom OSP Rybno. Medal honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał dh. Kazimierz Ulicki. Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczona została dh. Henryka Jędrzejczak.

Srebrne Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali:

 1. Romuald Tomaszewski
 2. Ireneusz Jędrzejczak
 3. Emil Ulicki
 4. Mariusz Woźniak
 5. Grzegorz Ulicki

Brązowym Medalem  „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono:

 1. Alicję Tomaszewską
 2. Joannę Ulicką
 3. Radosława Tomaszewskiego
 4. Łukasza Fabiniaka

Odznakę Strażaka Wzorowego otrzymali:

 1. Patryk Przybylski
 2. Magda Zielińska
 3. Mariusz Wasilewski
 4. Andrzej Rembiejewski
 5. Damian Stańczewski
 6. Daniel Rokicki
 7. Bartłomiej Wachowski
 8. Michał Ulicki
 9. Kamil Tomaszewski

Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego odznaczył medalem honorowym „Pro Masovia” – OSP Rybno.

Dyplomy honorowe Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymali:

 1. Rada Gminy Rybno
 2. Edward Feliga
 3. Zofia Feliga
 4. Jan Marciniak
 5. Wiesław Sieczka
 6. Adela Sieczka
 7. Jadwiga Ulicka
 8. Kazimierz Wołek
 9. Stanisław Donat
 10. Krystyna Zielińska
 11. Urszula Błażejczyk

Zaproszeni goście zabierając głos pogratulowali pięknego jubileuszu życząc dalszych sukcesów jednostce.

Wójt gminy Rybno – Grzegorz Kropiak przekazując list gratulacyjny w imieniu własnym oraz Rady Gminy Rybno złożył druhnom i druhom OSP Rybno życzenia i podziękowania. Mówił: – Dzisiejsza uroczystość ma wymiar szczególny, świętujemy bowiem 90-lecie powołania OSP w Rybnie. Świętujemy rocznicę działalności stowarzyszenia, które stawiało sobie od początku istnienia za cel niesienie bezinteresownej pomocy człowiekowi będącemu w potrzebie. Na przestrzeni wielu lat druhowie wypełniali strażacką służbę będąc rycerzami św. Floriana niosącymi pomoc i ratunek potrzebującym o każdej porze dnia i nocy. Zawsze gotowi do pomocy i wierni strażackiemu hasłu „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek -.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było poświęcenie przekazywanego przez samorząd nowego samochodu bojowego, który służyć będzie strażakom z Rybna oraz całej społeczności.

Gmina Rybno

.