Adani stoi w obliczu krytycznego dnia po nieudanej sprzedaży akcji o wartości 2,5 miliarda dolarów

Nowe Delhi, Jan. (Reuters) – Gautam Adani stoi w obliczu krytycznego dnia w poniedziałek, kiedy akcje indyjskiego miliardera straciły 48 miliardów dolarów w drugim dniu sprzedaży akcji jego spółki macierzystej za 2,5 miliarda dolarów, wywołanej raportem o krótkiej sprzedaży w USA.

Siedem spółek giełdowych należących do Adani Group, kierowanych przez najbogatszego człowieka Azji, odnotowało gwałtowny spadek wartości w zeszłym tygodniu po tym, jak raport Hindenburg Research zgłosił obawy dotyczące wysokiego poziomu zadłużenia i korzystania z rajów podatkowych.

Grupa Adani wydała szczegółowe oświadczenie Odpowiedź Do późnej niedzieli przestrzegał wszystkich lokalnych przepisów i dokonał wymaganych ujawnień regulacyjnych. Uznał raport za bezpodstawny i rozważał podjęcie działań przeciwko Hindenburgowi.

Załamanie na giełdzie to dramatyczne niepowodzenie dla 60-letniego Adaniego, który porzucił szkołę. W ostatnich latach szybko awansował, stając się trzecią najbogatszą osobą na świecie, zanim spadł na siódme miejsce na liście Forbesa w zeszłym tygodniu.

Druga sprzedaż akcji przez Adani Enterprises (ADEL.NS) Piątek otworzył się dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, ale zarejestrowano tylko 1% zapisów, ponieważ akcje spółki spadły o 11% poniżej minimalnej ceny ofertowej.

Grupa Adani powiedziała w oświadczeniu dla agencji Reuters w sobotę, że sprzedaż została zaplanowana po planowanej cenie emisyjnej, a bankierzy rozważają przedłużenie terminu poza 31 stycznia lub zmianę ceny w największej wtórnej sprzedaży akcji w kraju, podają źródła. Spadek kursu jej akcji.

„Ważne jest, aby Adani Group zapewniła sprzedaż udziałów – jeśli będą trzymać się ceny i jej nie obniżać, a akcje nie odbiją się, nikt nie będzie zainteresowany złożeniem wniosku” – powiedział Mumbai. Ambarish Balika, analityk rynku, doradza różnym family office.

„Poniedziałkowy handel będzie krytyczny”.

W osobnym oświadczeniu w niedzielę dyrektor finansowy Adani Group, Jukeshinder Singh, powiedział, że koncentruje się na sprzedaży akcji i ma nadzieję, że dojdzie do skutku. Powiedział, że jego główni inwestorzy okazali zaufanie i kontynuowali inwestycje.

READ  Izraelskie ataki rakietowe spowodowały, że lotnisko w Damaszku przestało działać

„Upadek bez zatrzymywania się”

Niektóre akcje grupy Adani wzrosły o ponad 1500% w ciągu ostatnich trzech lat w wyniku agresywnej ekspansji w biznesie, w tym w portach, energetyce, lotniskach i górnictwie.

Adani Enterprises ustaliło cenę minimalną za akcję na 3112 rupii, a pułap wtórnej sprzedaży akcji na 3276 rupii – w porównaniu z 2761,45 rupii w piątek.

Arun Kejriwal, założyciel Kejriwal Research and Investments, powiedział, że inwestorzy będą czekać do ostatniego dnia sprzedaży akcji, aby zobaczyć, czy cena się zmieni.

„Spodziewam się, że swobodny spadek obserwowany w piątek zwolni, ale powrót do poziomów sprzed spadku może być trudny” – dodał.

Indyjskie przepisy stanowią, że emisja akcji musi otrzymać minimalny zapis w wysokości 90%, w przeciwnym razie emitent musi spłacić całą kwotę.

Maybank Securities i Abu Dhabi Investment Authority są wśród inwestorów ubiegających się o kluczową część emisji.

W sobotę dostawca indeksu MSCI powiedział, że otrzymuje informacje zwrotne od uczestników rynku na temat Adani i czynników monitorujących, „które mogą mieć wpływ na zalety tych odpowiednich papierów wartościowych” w indeksach MSCI.

W indeksie MSCI India znajduje się co najmniej sześć spółek Adani Group, których łączna waga wynosi 4,31%.

Reportaż Adityi Kalry, Iry Dugala, Jayshree B Upadhyay i Chrisa Thomasa; Montaż przez Alexandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *