Adwokat Trumpa nakazał zeznawać przed wielką ławą przysięgłych

(CNN) W przełomowym orzeczeniu w piątek sędzia federalny nakazał prawnikowi Donalda Trumpa, Evanowi Corcoranowi, złożenie zeznań w ramach dochodzenia w sprawie postępowania byłego prezydenta z tajnymi dokumentami, poinformowało CNN źródło zaznajomione ze sprawą.

Corcoran prawdopodobnie stanie się jednym z najważniejszych świadków w dochodzeniu karnym specjalnego prokuratora Jacka Smitha w sprawie niewłaściwego obchodzenia się z tajnymi dokumentami i utrudniania wymiaru sprawiedliwości po objęciu urzędu przez Trumpa.

W postanowieniu opatrzonym pieczęcią sędziego okręgowego Beryl Howell prokuratorzy Departamentu Sprawiedliwości osiągnęli próg wyjątku dotyczącego przestępstwa oszustwa dla Corcorana, podało źródło.

Jednak zakres tego, o co Departament Sprawiedliwości będzie mógł zapytać, nie był od razu jasny. Oczekuje się, że zespół Trumpa odwoła się i poprosi o wstrzymanie nakazu sędziego na czas postępowania sądowego.

Decyzja zadała Trumpowi kolejny cios w sądzie, gdy jego zespół i sojusznicy próbowali zablokować śledczych Smitha przed mówieniem o bezpośrednich rozmowach byłego prezydenta z najbliższymi doradcami.

Rozwój ten jest szczególnie zauważalny ze względu na oskarżenia prokuratorów skierowane przeciwko Trumpowi, gdy kłócili się z sędzią o zeznanie przed wielką ławą przysięgłych.

Rzecznik Trumpa powiedział, że orzeczenie było „naruszeniem należytego procesu”.

„Za każdym razem, gdy prawnicy atakują prokuratorów, zwykle jest to dobry znak, że ich sprawa jest zbyt słaba. Jeśli mają prawdziwą sprawę, nie muszą bawić się w korupcję z Konstytucją. Każdy Amerykanin ma prawo do konsultacji z prawnikami. Uczciwe dyskusje — zachęca do przestrzegania prawa” – czytamy w komunikacie. Rzecznik powiedział.

Corcoran, prawnik, który został świadkiem, wcześniej zeznawał przed wielką ławą przysięgłych, ale odmówił odpowiedzi na niektóre pytania, powołując się na tajemnicę adwokata-klienta. Departament przekonywał sędziego, że nie można go zwolnić z odpowiedzi, ponieważ jego rozmowy z byłym prezydentem mogą być częścią próby zaplanowania przestępstwa.

wyrok Howella Jej ostatni Wielkie kontrowersje jury zapieczętowane jako sędzia przewodniczący. Nominowany przez Obamę na przewodniczącego Sądu Okręgowego w Waszyngtonie wielokrotnie zwracał się do zielonego departamentu sprawiedliwości o uzyskanie informacji o działaniach Trumpa, ale w piątek ustąpił z administracji.

READ  Jedna osoba zginęła w zawalonym garażu na Dolnym Manhattanie

Kiedy Corcoran po raz pierwszy zeznawał przed wielką ławą przysięgłych w styczniu, zapytano go, co wydarzyło się przed przeszukaniem domu Trumpa w Mar-a-Lago w sierpniu.

Corcoran sporządził w czerwcu raport potwierdzający, że zespół Trumpa „dokładnie przeszukał” i nie znalazł żadnych tajnych dokumentów w domu Trumpa na Florydzie.

Następnie FBI przeszukało Mar-a-Lago i znalazło setki akt rządowych, w tym materiały niejawne, które budziły wątpliwości co do poświadczeń adwokata.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Paula Reid z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *