Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE 2019

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.

Kontynuując tę tradycję, dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie, już po raz 7 włączyły się w akcje społeczno-edukacyjną „Żonkile”, rozdając papierowe żółte kwiaty wśród społeczności lokalnej. Jak co roku, do akcji przyłączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach.

W naszej Placówce odbył się uroczysty apel, poprzedzony prelekcją, przypominający to wydarzenie. Dziewczęta pogłębiły swoją wiedzę o powstaniu w getcie warszawskim, poprzez wyświetloną prezentację pt.: „Marek Edelman – bohater niepokorny” oraz film dokumentalny „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.” Wykonano gazetki tematyczne pt.: „Łączy nas pamięć”. W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Słubicach, młodzież miała możliwość wypożyczenie literatury fachowej z zakresu historii żydów polskich oraz powstania w getcie.

Ponadto, podopieczne uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt.: „Wobec mowy nienawiści – warsztaty antydyskryminacyjne” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Izabela Kubiak, Ewelina Żabka

.