Akcje europejskie są niepewne, ponieważ negocjacje w sprawie zadłużenia USA przeciągają się

  • Akcje europejskie, kontrakty futures na akcje amerykańskie mieszane
  • Po impasie wznowiono rozmowy w sprawie pułapu zadłużenia USA
  • Powell jest mniej jastrzębi niż się obawiano; A Yellen ostrzega przed fuzjami banków
  • Pekin częściowo zakazuje Micron, aby podważyć zaufanie handlowe Chin G7

SYDNEY, 22 maja (Reuters) – Europejskie giełdy otworzyły się w poniedziałek ostrożnie, podczas gdy kontrakty futures na Wall Street miały problemy, a inwestorzy byli zdenerwowani, ponieważ negocjacje w sprawie pułapu zadłużenia w USA zbliżały się do załamania po utknięciu w zeszłym tygodniu.

Prezydent USA Joe Biden i republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy będą debatować nad pułapem zadłużenia w poniedziałek, dwa tygodnie przed terminem 1 czerwca, w którym Ministerstwo Skarbu oczekuje, że rząd federalny będzie miał trudności ze spłatą swoich długów.

Niepodniesienie pułapu zadłużenia może spowodować niewypłacalność, chaos na rynkach finansowych i wyższe stopy procentowe.

Indeks MSCI All-World Index (.MIWD00000PUS) wzrósł w ciągu dnia o 0,12%, podczas gdy europejski STOXX 600 <.STOXX > Spadek o 0,03%. Londyński FTSE 100 (.FTSE) zyskał 0,19%.

Kontrakty terminowe na indeksy giełdowe w USA przedstawiały podobnie mieszany obraz, przy czym kontrakty terminowe na S&P 500 spadły o 0,15%, podczas gdy kontrakty terminowe na Nasdaq wzrosły o 0,03%.

„Uważamy, że problemy z pułapem zadłużenia w USA będą bardzo krótkotrwałe. Z pewnością istnieje ryzyko większej zmienności finansowej” – powiedział podczas poniedziałkowego webinaru, główny ekonomista HSBC na Azję, Frederick Newman.

„Jeśli potrwa to dłużej niż oczekiwano, może to spowolnić wzrost w USA… ale nie jest to obecnie naszym celem, ponieważ uważamy, że znajdziemy rozwiązanie tuż przed lub po terminie. Termin”.

Europejskie akcje zwiększyły część zysków swoich azjatyckich firm po tym, jak Chiny zakazały w niedzielę amerykańskiej firmie Micron sprzedaży chipów pamięci kluczowym przemysłom krajowym w związku z obawami o bezpieczeństwo.

READ  Aktualizacje tabeli liderów 2. rundy Masters 2023: Tiger Woods, Tee Times

Zakaz pomógł akcje rywali Micron w Chinach i innych krajach, które mogą skorzystać, ponieważ firmy z kontynentu poszukują produktów pamięci z innych źródeł.

Jednak zamieszanie na rynku związane z negocjacjami w sprawie pułapu zadłużenia USA wpłynęło na nastrój.

„W sztuce przekonywania wydaje się, że potrzebujemy większej zmienności rynku, aby zawrzeć umowę” – powiedział Chris Weston, szef badań w Pepperstone.

Jonathan Bingle, główny ekonomista UBS w USA, uważa, że ​​japoński jen i złoto mają najlepszą pozycję do skorzystania z niewypłacalności USA.

„Tylko miesięczny impas po dacie X spowodowałby zaostrzenie warunków finansowych, które spowodowałoby silny rajd dolara” – powiedział Bingle.

Rynki ożywiły się w piątek po doniesieniach, że negocjacje w sprawie pułapu zadłużenia osiągnęły impas, a prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że nie ma potrzeby podnoszenia stóp procentowych w USA, biorąc pod uwagę surowe warunki kredytowania od czasu kryzysu bankowego.

Kontrakty futures wyceniają blisko 90%, że Fed utrzyma stopy procentowe bez zmian na kolejnym posiedzeniu w czerwcu i obniży łącznie o 50 punktów bazowych do końca roku.

Pokonał dolara w ciągu dwóch miesięcy w porównaniu z koszykiem głównych konkurentów, chociaż indeks znalazł pewne wsparcie ze strony bezpiecznych ofert i ostatnio wzrósł o 0,15% do 103,19.

Tymczasem akcje banków regionalnych w USA spadły w piątek, gdy sekretarz skarbu Janet Yellen ostrzegła, że ​​po serii bankructw banków może być potrzebnych więcej fuzji.

W Azji Chiny utrzymały w poniedziałek swoje podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie pomimo rozczarowującego ożywienia gospodarczego. Handlowcy analizują również implikacje podejścia Grupy Siedmiu „zmniejszania ryzyka, a nie rozdzielania”, które zostało zasygnalizowane na szczycie grupy w niedzielę.

Pekin wezwał ambasadora Japonii i zarejestrował na szczycie protesty w związku z „przesadą w kwestiach związanych z Chinami”.

Fed opublikuje protokół ze swojego majowego posiedzenia w środę, a dane o inflacji wydatków na konsumpcję osobistą w USA zostaną opublikowane w piątek.

READ  W programie Festiwalu Filmowego w Cannes 2023 znalazły się filmy Wesa Andersona i Todda Haynesa

Na rynku skarbowym obawy dotyczące pułapu długu spowodowały duże zakłócenia na krótkim końcu krzywej dochodowości, ponieważ inwestorzy unikają weksli wymagalnych, gdy obligacje skarbowe są zagrożone wyczerpaniem środków.

Rentowność 1-miesięcznego bonu skarbowego wzrosła w poniedziałek o 15 punktów bazowych do 5,6677%.

Dwuletnia rentowność była ostatnio na poziomie 4,2429%, poniżej najwyższego poziomu od dwóch miesięcy, podczas gdy rentowność 10-letnich spadła do 3,6574%.

Ceny ropy uderzyły. Ropa amerykańska spadła o 1,2% do 70,68 USD za baryłkę, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę Brent również spadły o ponad 1% do 74,77 USD za baryłkę.

Złoto pozostało bez zmian na poziomie 1974,60 USD za uncję.

Raport autorstwa Stelli Qiu. Montaż przez Sama Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *