Antyizrael: Pół miliona Izraelczyków wychodzi na ulice przeciwko reformie sądownictwa

Jerozolima (CNN) Pół miliona Izraelczyków wyszło na ulice dziesiąty tydzień z rzędu, sprzeciwiając się planom rządu Benjamina Netanjahu, by dokonać przeglądu krajowego systemu sądownictwa, podali organizatorzy.

Ludność Izraela liczy nieco ponad 9 milionów, więc jeśli szacunki organizatorów są prawidłowe, około 5% Izraelczyków głosowało przeciwko proponowanym reformom.

Według organizatorów około połowa protestujących – około 240 000 – zgromadziła się w Tel Awiwie. W Jerozolimie przed domem prezydenta Isaaca Herzoga zebrało się kilkuset demonstrantów. Nieśli izraelskie flagi i wykrzykiwali hasła typu: „Izrael nie stanie się państwem totalitarnym”.

W czwartek Herzog – którego rola jest w dużej mierze ceremonialna – wezwał rząd Netanjahu do usunięcia ze stołu ustawy o reformie sądownictwa.

Izraelczycy wzięli udział w wiecu w Tel Awiwie w sobotę, aby zaprotestować przeciwko gruntownym zmianom w sądownictwie tego kraju.

Mówią przeciwnicy i krytycy planu Netanjahu Osłabiłoby to krajowe sądy i osłabiłoby zdolność sądownictwa do kontrolowania władzy innych rządów w kraju.

Pakiet legislacyjny dałby izraelskiemu parlamentowi, Knesetowi, uprawnienia do unieważniania orzeczeń Sądu Najwyższego zwykłą większością głosów. Dałoby to również rządowi uprawnienia do powoływania sędziów, obecnie składających się z panelu sędziów, prawników i polityków. Odebrałoby to uprawnienia i niezależność doradcom prawnym w ministerstwach oraz uprawnienia sądów do unieważniania „nieuczciwych” nominacji rządowych, tak jak uczynił to Sąd Najwyższy w styczniu.

Demonstranci starli się z policją podczas sobotniego protestu w Tel Awiwie.

Krytycy zarzucają Netanjahu, że naciska na prawo, aby uniknąć zarzutów korupcyjnych, które mu obecnie stawiają. Netanjahu zaprzecza, że ​​procesy same się załamują i że zmiany są konieczne po kontroli sądowej przeprowadzonej przez niewybranych sędziów.

Izrael nie ma spisanej konstytucji, ale zbiór tzw. Ustaw Zasadniczych.

„Zachowaliśmy się grzecznie” – powiedział Shikma Pressler, lider izraelskiej opozycji. „Jeśli proponowane prawa zostaną uchwalone, Izrael przestanie być demokracją”.

READ  Film przedstawiający reakcję Trumpa na nowojorski proces o oszustwo pokazuje, że były prezydent zajmuje piąte miejsce i powtarza „tę samą odpowiedź”.

Dwie trzecie (66%) Izraelczyków uważa, że ​​Sąd Najwyższy powinien mieć uprawnienia do uchylania ustaw niezgodnych z konstytucją Izraela, a taki sam odsetek (63%) popiera obecny system powoływania sędziów. Głosowanie z zeszłego miesiąca na Izraelski Instytut Demokratyczny.

„Jedyną rzeczą, na której zależy temu rządowi, jest zmiażdżenie izraelskiej demokracji” – powiedział lider opozycji i były premier Yair Lapid.

Przyczynili się do tego raportu Michael Schwartz i Matthias Somm z CNN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *