Artyści i przewodnik na zamku

0
126

8 czerwca po raz pierwszy w tym roku Stowarzyszenie „Nasz Zamek” umilało zwiedzanie sochaczewskiej warowni. Przewodnik z naszej organizacji przybliżał dzieje budowli uczestnikom pleneru malarskiego Zatrzymać czas…, zorganizowanego od 5 do 11 czerwca przez Stację Muzeum w Warszawie oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Zwiedzanie zaszczyciła swoją obecnością dyrektor Stacji Muzeum Joanna Kazimierska oraz pełnomocnik dyrektora i radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska.

Plener miał za zadanie rozbudzić wrażliwość estetyczną odbiorców oraz uczulić na dziedzictwo kulturowe i jego ochronę. Sochaczew i okolice odwiedziło zatem dziesięciu znanych twórców: Kazimierz Furga z Warszawy, Marek Hołda z Miechowa, Mikołaj Malesza z Legionowa, Daniel Ludwiczuk z Kamionki, Katarzyna Wiszowaty z Prudnika, Krystyna Olchawa z Miechowa, Bartosz Musiej z Siedlec, Michał Godlewski z Sokołowa i Janusz Lewandowski z Warszawy. Komisarzem pleneru był Antoni Wróblewski.

W trakcie spotkania artyści mieli szansę zapoznać się z bogactwem kulturowym powiatu sochaczewskiego. Oprócz ruin Zamku Książąt Mazowieckich, zwiedzili m.in. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Bazylikę św. Jana Chrzciciela w Brochowie.

Łukasz Popowski

fot. Piotr Ratajczyk

Stowarzyszenie „Nasz Zamek”

.