„Artystyczne Kramnice” po raz n-ty. Zapraszamy

0
41

Wraz z początkiem marca rozpocznie się szósty sezon „Artystycznych Kramnic”. Ich podwoje zamkną się dopiero 26 kwietnia – czekają nas więc blisko dwa miesiące twórczej zabawy. Spotykać będziemy się tradycyjnie w niedziele.

Od swojej premiery w 2017 roku „Artystyczne Kramnice” nie tylko zebrały wierne grono widzów i uczestników, ale też z każdym sezonem zyskują kolejnych. Dla licznych rodzin wizyta w kramnicach staje się wręcz tradycją. Trudno się temu dziwić – to jedyny tego typu projekt w okolicy, w którym oferta jest tak zróżnicowana, ogólnodostępna i w pełni bezpłatna. Z dziećmi pracują wykwalifikowani specjaliści z dziedziny teatru, tańca, sztuk plastycznych, animacji i wielu innych. Tak będzie i tym razem. Na młodszych i starszych widzów czekać będą dwa spektakle teatrów Bajlandia i Conieco, zajęcia gordonowskie z Magdaleną Jaworską, plastyczne z Barbarą Derdą, muzyczne z Katarzyną Orlińską, spotkania z Heweliuszami Nauki, przedstawicielami ginących zawodów.

Myślą przewodnią szóstej edycji jest różnorodność. Chcemy, by ta sama oferta była atrakcyjna dla dzieci w różnym wieku. Wydaje się to karkołomnym zadaniem, a jednak udało nam się tak dobrać program, by podczas „Artystycznych Kramnic” dobrze bawiły się zarówno kilkulatki jak i np. dziesięciolatki – powiedziała nam naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego Joanna Niewiadomska-Kocik.

Łącznie odbędzie się siedem spotkań (wyłączone zostały dwie niedziele: Palmowa i wielkanocna). W związku ze świętami, poprzedzające je warsztaty plastyczne z Barbarą Derdą poświęcone zostaną właśnie Wielkanocy. Wcześniej, bo 19 marca odbędzie się spotkanie z grami stolikowymi zorganizowane wspólnie ze stowarzyszeniem Planszówki w Sochaczewie.

Jedną z nowości będą warsztaty prowadzone przez przedstawicieli dawnego rzemiosła. W „Artystycznych Kramnicach” będzie się można spotkać np. z powroźnikiem, świecownikiem czy garncarzem. Możliwość obserwowania ich przy pracy, posłuchania opowieści i spróbowania swoich sił w którymś z historycznych fachów stanowić będą z pewnością nie lada atrakcję.

Z kolei 29 marca odbędzie się koncert gordonowski. Zostanie on przygotowany przez Małgorzatę Jaworską, Katarzynę Orlińską oraz Małgorzatę Herrerę. Będzie to połączenie muzycznej opowieści i spektaklu z elementami jazzu i zajęć metodą E.E. Gordona. Warto przypomnieć, że mają one na celu nie tylko oswojenie dziecka z muzyką i dźwiękami, ale docelowo zwiększają  płynność mowy i poprawiają dykcję. Zajęcia muzyczne rozwijają lewą półkulę mózgu, dzięki czemu dzieci potrafią dłużej koncentrować swoją uwagę, co z kolei wpływa na ich rozwój intelektualny. Improwizacja ruchowa do muzyki nie tylko kształtuje kreatywność dziecka, ale przede wszystkim pozwala na koordynację całego ciała.

 

.

Zapraszamy do kramnic

W niedzielę 1 marca rusza wiosenna edycja Artystycznych Kramnic. Zajęcia są przewidziane dla dzieci w wieku 4-10 lat. Każde z nich znajdzie coś dla siebie.

To już szósty sezon Sochaczewskiej Strefy Dziecięcej Kreatywności. Od swojej premiery w 2017 roku Artystyczne Kramnice nie tylko zebrały wierne grono widzów i uczestników, ale też z każdą edycją zyskują kolejnych. Dla rodzin z dziećmi wizyta w kramnicach staje się wręcz tradycją. Sprawia to różnorodność, a jednocześnie profesjonalizm zajęć. Z dziećmi pracują wykwalifikowani specjaliści z dziedziny teatru, tańca, sztuk plastycznych, animacji i wielu innych. Tak będzie i tym razem.

1 marca od godz.10.45 do 12.15 trwać będą zajęcia gordonowskie w dwóch grupach, po 45 minut każde spotkanie. Tak jak dotychczas przewodnikiem dla najmłodszych po świecie dźwięków będzie Magdalena Jaworska.

O godz. 12.15 rozpocznie się spektakl dobrze znanego w Sochaczewie lalkowego Teatru Conieco, który tym razem zaprezentuje przedstawienie „Tak jest dobrze”. Opowiada ono o dobrym diabełku, który nie chciał kusić do złego swoich przyjaciół. Jak się ta historia zakończy, dowiedzą się uczestnicy Artystycznych Kramnic. W spektaklu zobaczymy także Babusię Jagusię i jej magiczne moce.

Tydzień później, 8 marca w kramnicach odbędzie się kreatywna niedziela. Od godz. 12.15 do 14.00 (również z podziałem na grupy) dzieci wezmą udział w warsztatach plastycznym i muzycznym. Pierwszy z nich, zatytułowany „Coś… na szkle”, poprowadzi tradycyjnie malarka Barbara Derda. Drugi – pt. „Pamiętniki muzyki” zaproponuje dzieciom Katarzyna Orlińska, muzyk i koordynator całego cyklu spotkań w ramach Artystycznych Kramnic.

Kolejne zajęcia zaplanowano na 15, 22 i 29 marca oraz 19 i 26 kwietnia.