Artystyczne Kramnice po raz trzeci

0
30

To będzie już trzecia edycja zajęć, warsztatów, spotkań muzycznych i teatralnych w ramach Sochaczewskiej Strefy Dziecięcej Kreatywności. Z najmłodszymi i ich rodzicami spotkamy się aż sześć razy.

Po raz pierwszy do „Artystycznych Kramnic” ratusz zaprosił jesienią 2017 roku. Ich pomysłodawczynią jest naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM Joanna Niewiadomska-Kocik. Od początku pomyślane były jako fuzja różnych dziedzin nauki i sztuki podanych w przystępny i wciągający dzieci sposób. Każde spotkanie było konstruowane w oparciu o indywidualną myśl przewodnią. Miało być różnorodnie i niebanalnie. Stąd też nowatorskie spektakle, tańce dawne, nauka rękodzieła i muzyczne inspiracje. Od początku przedsięwzięcie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem. Wpływ na to ma również jego otwarta formuła – do kramnic przyjść może każdy, wszystkie atrakcje są darmowe i to pozostanie bez zmian. Pojawi się za to zupełnie nowy repertuar spotkań, co sprawi, że nawet ci, którzy aktywnie uczestniczyli w poprzednich dwóch sezonach, znajdą dla siebie coś nowego.

Cykl spotkań potrwa od października do grudnia. Kramnice otworzą swoje podwoje dla najmłodszych mieszkańców miasta 7, 14, 28, października, 18 oraz 25 listopada a także 2 grudnia. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje, tak jak dotychczas, Katarzyna Orlińska.

Co czeka na nas 7 października? „Artystyczne Kramnice” rozpocznie „Magiczna Niedziela”. Najpierw odbędą się zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat (grupa A – 10:45, grupa B – 11:30).  Z maluszkami pracować będzie Magdalena Jaworska. Zajęcia prowadzone będą według teorii uczenia muzyki Edwina E. Gordona, wybitnego badacza psychologii muzyki, pedagoga i muzyka jazzowego. Na zajęciach gordonowskich najważniejszym instrumentem jest głos. Prowadzący kieruje edukacją dzieci dwutorowo: tonalnie i rytmicznie. Podczas zajęć przedstawia się śpiewanki w różnych skalach, także takich, z którymi dziecko nie ma styczności na co dzień. Natomiast sferę rytmiczną rozwija się za pomocą rytmiczanek.

O 12:15 obejrzeć będzie można „Magiczne Figle Umysłu”, które poprowadzi iluzjonista Damian Spętany. Wykorzystuje on dużo kolorowych, pobudzających wyobraźnię rekwizytów oraz angażuje widzów w swój pokaz. Dzieci, wspólnie z iluzjonistą, wykonują magiczne gesty i wypowiadają zaklęcia. Mogą też dodatkowo nauczyć się kilku ciekawych i zaskakujących efektów magicznych.