Asteroida 2023 BU minie Ziemię w jednym z najbliższych spotkań w historii | Asteroidy

Asteroida wielkości ciężarówki dostawczej minie Ziemię w jednym z najbliższych spotkań, jakie kiedykolwiek zarejestrowano – zbliżając się do jednej dziesiątej odległości orbit większości satelitów komunikacyjnych.

Nowo odkryta asteroida minie 2200 mil (3600 km) od południowego krańca Ameryki Południowej w czwartek (12:27 GMT w piątek) o 19:27 czasu wschodniego, podała NASA.

Bez szans na uderzenie w Ziemię byłoby to bliskie trafienia, powiedziała NASA. Nawet jeśli podejdzie bardzo blisko, naukowcy twierdzą, że większość z nich spłonie w atmosferze, pozostawiając duże kawałki jako meteoryty.

System oceny zagrożeń uderzeniowych NASA, nazwany SCOUT, szybko wykluczył uderzenie, powiedział jego twórca, David Farnocchia, inżynier w Laboratorium Napędu Odrzutowego agencji w Pasadenie w Kalifornii.

„Jednak pomimo bardzo niewielu obserwacji byliśmy w stanie przewidzieć, że asteroida zbliży się do Ziemi niezwykle blisko” – powiedział Farnocchia. „W rzeczywistości jest to jedno z najbliższych zbliżeń obiektu bliskiego Ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano”.

Uważa się, że odkryta w sobotę asteroida, znana jako 2023 BU, ma od 11 stóp (3,5 m) do 28 stóp (8,5 m).

Ten sam astronom-amator Giennadij Borysow na Krymie odkrył galaktyczną kometę w 2019 roku. W ciągu kilku dni astronomowie z całego świata wykonali dziesiątki obserwacji, co pozwoliło uściślić trajektorię asteroidy.

Ta trajektoria zostałaby drastycznie zmieniona przez grawitację Ziemi. Według NASA zamiast okrążać Słońce co 359 dni, porusza się ono po owalnej orbicie trwającej 425 dni.

Z Associated Press

READ  Silvergate, Etsy, SVB Financial, Uber i inne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *