Bądź bezpieczny w WIELKANOC!

0
42

Trwa okres przedświątecznych zakupów, biegania po sklepach. Przed nami Wielkanoc – czas odwiedzin rodziny, najbliższych, a także czas wyjazdów, by zwyczajnie odpocząć. Zaaferowani tym wszystkim często zapominamy o najważniejszym: o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Policjanci ruchu drogowego pracujący w tym okresie na drogach, będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów  jak również egzekwować obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócą na prędkość. Warto pamiętać, że szybka jazda niekoniecznie wiąże się z szybszym dotarciem do celu, a może być przyczyną tragedii.

Drogówka zwróci też uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych. Będzie też zdecydowanie reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych.

Kontrolowane będą pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton pod kątem zasadności przejazdu.

Wszyscy ci, którzy zdecydują się korzystać z publicznych środków transportu powinni zadbać by nie stać się ofiarą przestępstwa. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki.  Wyjątkowo ostrożnym i czujnym trzeba być w miejscach dużych skupisk ludzkich, czy to podczas zakupów w czy też na dworcach kolejowych i przystankach autobusowych.

 

Lany poniedziałek

Policjanci pełniący służbę w święta zwrócą też uwagę na zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus”.

Wylewanie na przechodniów nadmiernych ilości wody, rzucanie z wiaduktów czy okien na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia bądź zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za takie między innymi czyny można ponieść odpowiedzialność karną. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może też spowodować straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież.

Policjanci przypominają amatorom zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy – wydziału prewencji, ruchu drogowego, a także kryminalnego, do których zawsze można się zwrócić o pomoc.