Bądź widoczny – bądź bezpieczny!

0
18

Setki mieszkańców wraca codziennie z pracy lub szkoły do domu wzdłuż ruchliwych ulic. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym ograniczona widoczność i słabe oznakowanie jest przyczyną wielu tragicznych wypadków. Szybko zapadający zmrok, mgła i śliska nawierzchnia, to warunki które sprawiają, że słabo oświetleni rowerzyści i piesi narażeni są bardziej niż zwykle na niebezpieczeństwo.

Wójt gminy Młodzieszyn we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sochaczewie organizuje akcję „Bądź widoczny – bądź bezpieczny!”.
Jej celem jest profilaktyka bezpiecznego poruszania się po drogach popołudniami i wieczorami, kiedy widoczność jest ograniczona. Zwykle akcja edukacyjna jest organizowana w szkołach przy obecności policjanta, lecz w tym roku ograniczyliśmy się wyłącznie do przekazania odblasków w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Najmłodsi uczniowie już wkrótce otrzymają nowe odblaski wraz z mikołajkową niespodzianką. Starszym dzieciom odblaski zostaną przekazane wkrótce w równie bezpieczny sposób.

Pieszy poruszający się po zmroku, ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dodatkowa odległość pozwala kierowcy wyhamować, a pieszemu przeżyć. Niechroniony uczestnik ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszy, aby mógł poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze, oprócz przestrzegania przepisów, musi spełnić dwa warunki:

  1. powinien posiadać odblask (element odblaskowy doczepiany do ubrań, opaskę, kamizelkę lub smycz);
  2. odblask musi być umieszczony w miejscu widocznym dla innych kierowców (ważne jest aby był umieszczony na wysokości kolan, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas mamy pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu).

Przypominamy – każdy pieszy wyposażony w jakiekolwiek elementy odblaskowe jest zdecydowanie lepiej widoczny, a przez to bezpieczniejszy.

.