Bankman-Fried, kierownictwo FTX otrzymało miliardy ukrytych pożyczek, mówi były dyrektor generalny Alameda

NOWY JORK, 23 grudnia (Reuters) – Sam Bankman-Fried i inni dyrektorzy FTX otrzymali miliardy dolarów tajnych pożyczek od krypto potentata Alameda Research, były szef funduszu hedgingowego powiedział sędziemu. .

Carolyn Ellison, była dyrektor generalna Alameda Research, powiedziała, że ​​FTX zgodził się z Bankman-Fried, że fundusze hedgingowe mogą pożyczać nieograniczone kwoty od inwestorów, pożyczkodawców i klientów z giełdy. Został rozpakowany w piątek.

„Stworzyliśmy pewne kwartalne bilanse, które zaciemniły zakres zadłużenia Alamedy i miliardy dolarów pożyczek udzielonych przez Alamedę kierownictwu FTX i stronom powiązanym” – powiedział Ellison sędziemu okręgowemu Ronniemu Abramsowi w sądzie federalnym na Manhattanie. .

Zarówno Ellison, jak i współzałożyciel FTX, Gary Wang, przyznali się do winy i współpracują z prokuratorami w ramach ugody. Dwóch byłych współpracowników Bankman-Fried przedstawia zapowiedź tego, jak mogą zeznawać jako świadkowie oskarżenia przeciwko niej.

grudzień W oddzielnym przesłuchaniu w sprawie petycji 19 stycznia Wang powiedział, że został poinstruowany, aby wprowadzić zmiany w indeksie FTX, aby dać Alameda specjalne przywileje na parkiecie, wiedząc, że inni mówili inwestorom i klientom, że Alameda nie ma takich przywilejów.

Wang nie sprecyzował, kto dał mu te instrukcje.

Nicholas Roos, prawnik, powiedział w czwartek sądowi, że proces Bankmana-Frieda będzie obejmował zeznania „różnych współpracujących świadków”. Rouse powiedział, że Bankman-Fried popełnił „oszustwo o epickich proporcjach”, które doprowadziło do utraty miliardów dolarów funduszy klientów i inwestorów.

Bankman-Fried przyznał się do błędów w zarządzaniu ryzykiem w FTX, ale powiedział, że nie wierzy, że ponosi odpowiedzialność karną. Nie złożył jeszcze wniosku.

Bankman-Fried założył FTX w 2019 roku i stał się multimiliarderem i wpływowym darczyńcą amerykańskich kampanii politycznych dzięki wzrostowi wartości Bitcoina i innych aktywów cyfrowych.

Fala wypłat klientów skłoniła FTX do złożenia wniosku o upadłość 11 listopada w związku z obawami dotyczącymi fuzji FTX Funds z Alameda na początku listopada.

READ  Disney zaczyna zwalniać 7000 pracowników, ogłosił dyrektor generalny Bob Iger

Bankman-Fried, lat 30, został zwolniony w czwartek za kaucją o wartości 250 milionów dolarów. Rzecznik Ellisona i Wanga odmówił komentarza w sprawie doniesień.

Prawnicy Wanga i Ellisona odmówili komentarza.

Ellison powiedział sądowi, że kiedy inwestorzy wycofali pożyczki dla Alameda w czerwcu 2022 r., FTX zgodził się z innymi pożyczyć miliardy dolarów z funduszy klientów, rozumiejąc, że klienci nie byli świadomi umowy.

„Naprawdę przepraszam za to, co zrobiłem” – powiedział Ellison, dodając, że pomaga klientom odzyskać własność.

Wang powiedział również, że wiedział, że to, co robi, jest złe.

Zapis procesu Ellisona został początkowo zapieczętowany, jak pokazują akta sądowe, z obawy, że ujawnienie jego współpracy może udaremnić wysiłki prokuratorów zmierzające do ekstradycji Bankmana-Frieda z Bahamów, gdzie mieszkał i gdzie miała siedzibę FTX.

Bankman-Fried został aresztowany w stolicy Nassau 12 grudnia i przybył do USA w środę po wyrażeniu zgody na ekstradycję.

Sędzia pokoju nakazał mu zamknięcie się w domu jego rodziców w Kalifornii do czasu procesu.

W piątek wieczorem Abrams zgodnie z postanowieniem sądu wycofała się ze sprawy, a kancelaria prawna Davis Polk & Wardwell LLP, w której jej mąż jest partnerem, doradzała FTX w 2021 roku.

Firma reprezentowała również strony przeciwne FTX i Bankman-Fried w innych postępowaniach i chociaż jej mąż nie był zaangażowany w sprawy, powiedziała, „są one poufne, a ich treść nie jest znana sądowi”. Wycofała się, by uniknąć ewentualnej konfrontacji.

Reportaż Luke’a Cohena w Nowym Jorku; Wilmington, Del. Napisane przez Toma Hallsa w; Montaż autorstwa Nolene Walter, Matthew Lewisa i Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *