Biblioteki i muzea otwarte

0
23

Od 1 lutego rząd poluzował obostrzenia covidowe, zezwolił m.in. na otwarcie muzeów i bibliotek. Te ostatnie były czynne w ograniczonym zakresie, jak będą pracować teraz? Sprawdzamy dla państwa zasady działania sochaczewskich muzeów i bibliotek w lockdownie.

W sobotę 6 lutego swoje podwoje otworzyło Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Jak nam powiedział Michał Górny, kierownik działu zbiorów w tej placówce, jest ona gotowa na przyjmowanie grup wycieczkowych i indywidualnych zwiedzających. Warunkiem jest oczywiście reżim sanitarny, który sprawia, że jednorazowo w muzeum może przebywać 15 osób zabezpieczonych w maseczki i zachowujących odpowiednie odległości.
Muzeum ma do zaproponowania odświeżoną wystawę „Z dziejów Sochaczewa”, do której dołączono m.in. macewę podrzuconą niedawno pod ogrodzenie Cmentarza Żydowskiego w Sochaczewie. Można także zwiedzać skansen na dziedzińcu muzealnym, gdzie znajdziemy sprzęt używany podczas II wojny światowej. Nie jest on kompletny, bo jak mówi Michał Górny, korzystając z lockdownu, część sprzętu trafiła do konserwacji. Na zwiedzających czekają przewodnicy, którzy oprowadzą i opowiedzą o ekspozycjach.
Czas zamknięcia muzeum wykorzystało na porządkowanie zbiorów oraz pracę badawczą i redakcyjną. Do kupienia jest świeżutkie wydawnictwo albumowe „Sochaczewska ojczyzna Chopina” autorstwa Radosława Jarosińskiego, które całościowo ujmuje związki kompozytora z ziemią sochaczewską. Znajdziemy w niej nieznane dotychczas fakty oraz mnóstwo cennych fotografii. W ciągu miesiąca ma się ukazać tradycyjne już wydawnictwo „Rocznik sochaczewski”. Jak zapewnia Michał Górny jest on w ostatniej fazie przygotowań do druku.
Muzeum jest nadal czynne w niepełnym wymiarze: od wtorku do piątku od godz. 10 do 14, w w soboty i niedziele od 10 do 16.

Muzeum Kolei Wąskotorowej  możemy zwiedzać od poniedziałku 8 lutego i jest ono czynne w godz. 9-17. Asystent muzealny Łukasz Popowski przypomina o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego, w których mieści się m.in. konieczność ograniczenia grup zwiedzających do 5 osób.
Do dyspozycji mamy wystawy stałe, a wśród nich „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984”, makietę sochaczewskiej kolei dojazdowej, wystawy czasowe, jak choćby „Ciuchcie warszawskie” i „Co my tu właściwie robimy, czyli 25 lat MKW” oraz bogaty skansem pojazdów szynowych. Ponieważ nie wiadomo, jak będzie przebiegać pandemia, pracownicy muzeum są w trakcie budowania oferty edukacyjnąej online oraz oferty plenerowej dla pięcioosobowych grup. Przygotowują się także do sezonu turystycznego Pociągiem Retro, ale jego rozpoczęcie będzie uzależnione od dalszych decyzji rządu w sprawie covid-19.

Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie do 14 lutego pracują tak jak dotychczas, czyli w ograniczonym zakresie czasowym. Jak twierdzi dyrektor MBP Barbara Bronicz, musi zachować rotacyjny system pracy, aby w razie zakażenia jednej bibliotekarki, na kwarantannę nie musiał się udać cały zespół.
Mimo skróconych godzin pracy, tylko główna biblioteka w kramnicach obsługuje codziennie ok. 100 osób, a biorąc pod uwagę zakaz wstępu czytelników między regały, to czas obsługi każdej osoby jest wydłużony. Dlatego Barbara Bronicz zachęca do składania zamówień na książki przez internet. Usługa ta cieszy się już dużą popularnością i skraca obsługę klienta do odebrania przygotowanych tomów. Należy także przypomnieć, że wypożyczane książki podlegają siedmiodniowej kwarantannie. Te zwrócone do biblioteki w poniedziałek, mogą być ponownie wypożyczone dopiero w następny poniedziałek.
Czynne są także wypożyczalnie dla dzieci, które proponują najmłodszym ciekawe konkursy online, a w czasie ferii przez kilka godzin dziennie zabawiały uczniów przymusowo pozostających w domach.

Biblioteka Pedagogiczna od września ubiegłego roku pracuje w rygorze sanitarnym, ale w stałych godzinach sprzed pandemii (poniedziałek-piątek 9-18, środa nieczynne, sobota 9-15). Wprowadziła także udogodnienia dla czytelników, czyli możliwość wypożyczenia 10 książek jednocześnie i dodatkową prolongatę na ich zwrot.
Kierownik placówki, Elżbieta Szczypińska, opowiada, że zdalnie prowadzili wiele akcji dla nauczycieli i studentów, w tym pomoc w wyszukiwaniu podręczników, artykułów potrzebnych przy pisaniu prac magisterskich i licencjackich, konkursy dla uczniów. Odbyła się także zbiórka książek, które przed Gwiazdką powędrowały do Zakładu Karnego w Płocku oraz szeroko zakrojona akcja promocyjna jednego z lokalnych bezpłatnych wydawnictw historycznych.
Pracownicy biblioteki utrzymali także wszystkie powiatowe konkursy: „Tę książkę warto przeczytać”, „Wydajemy własną książkę” oraz konkurs fotograficzny, będące wizytówką placówki od lat. Co prawda spotkania podsumowujące odbywały się online, ale zawsze znajdowały swoich wiernych odbiorców.
Elżbieta Szczypińska zachęca do korzystania ze zbiorów biblioteki oraz kontaktów z jej pracownikami, którzy służą pomocą.

Jolanta Śmielak-Sosnowska