Biden i McCarthy, aby osiągnąć pułap zadłużenia

WASHINGTON, 16 maja (Reuters) – Demokratyczny prezydent Joe Biden i czołowy przedstawiciel Republikanów Kevin McCarthy spotkali się we wtorek, aby poczynić postępy w sprawie porozumienia mającego na celu podniesienie limitu zadłużenia rządu USA do 31,4 bln USD i zapobieżenie katastrofie gospodarczej.

Mają trochę czasu, żeby dojść do porozumienia. Departament Skarbu USA w poniedziałek ponownie ostrzegł, że może brakować mu pieniędzy na opłacenie wszystkich rachunków do 1 czerwca, co spowoduje niewypłacalność, która według ekonomistów może wywołać gwałtowne pogorszenie koniunktury gospodarczej.

Przewodniczący Izby Reprezentantów McCarthy powiedział we wtorek dziennikarzom, że jego partia, która kontroluje izbę z marginesem 222-213, zgodzi się tylko na umowę dotyczącą cięć wydatków.

„Możemy podnieść pułap zadłużenia w przyszłości, jeśli będziemy kontrolować, co zamierzamy wydać” – powiedział dziennikarzom McCarthy.

Obie strony zgodziły się, że potrzebne są pilne działania. Spotkanie w Białym Domu we wtorek, w którym wezmą udział Biden, McCarthy, przywódca większości w Senacie Chuck Schumer, demokrata, czołowy republikanin w Senacie Mitch McConnell i czołowy demokrata w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries, rozpocznie się o godzinie 15:00 EDT (1900 GMT).

W ciągu ostatniego tygodnia pracownicy obu stron debatowali nad szeregiem kwestii, w tym limitami wydatków, nowymi wymaganiami dotyczącymi pracy w niektórych programach świadczeń dla Amerykanów o niskich dochodach oraz zastępowaniem energii w zamian za głosy za podniesieniem limitu. W kolokwializmach.

„Czas ucieka. Każdego dnia, kiedy Kongres nie podejmuje działań, doświadczamy wzrostu kosztów ekonomicznych, który może spowolnić gospodarkę USA” – powiedziała grupie bankierów sekretarz skarbu Janet Yellen. „Nie ma czasu do stracenia.”

Podobna postawa z 2011 roku doprowadziła do historycznego obniżenia ratingu kredytowego USA, co wywołało wyprzedaż akcji i podniosło rządowe koszty pożyczkowe.

Obecne stanowisko wystraszyło inwestorów, spowodowało, że koszty ubezpieczenia długu publicznego USA osiągnęły rekordowy poziom, a ankieta Reuters/Ipsos przeprowadzona w poniedziałek wykazała, że ​​trzy czwarte Amerykanów obawia się niewypłacalności swoich rodzin. .

READ  Arabia Saudyjska przedłuża umowę OPEC do 2024 r., aby ograniczyć wydobycie ropy w lipcu

„Nikt nie powinien używać domyślnego jako zakładnika” – powiedział Schumer we wtorkowym przemówieniu w Senacie. „Konsekwencje byłyby katastrofalne dla Ameryki.

„Zbyt wielu kucharzy”

Niektórzy obserwatorzy wyrazili zaniepokojenie, że rozmowy pięciostronne są zbyt dalekie od postępu.

NIE. 2 Senatorski republikanin John Thune powiedział dziennikarzom, że wydaje się, że jest „zbyt wielu kucharzy”.

„Jak mówiliśmy przez cały czas, to Biden i McCarthy” – powiedział Thune. „Więc ludzie, którzy rzeczywiście mogą przemawiać w imieniu prezydenta, muszą wejść do pokoju i zaprosić tam najlepszych ludzi McCarthy’ego i zrobić to”.

Sam McCarthy powiedział, że chce rozmawiać sam na sam z Bidenem.

„Jeśli prezydent dojdzie do porozumienia, Demokraci w Senacie będą nad nim głosować. Jeśli wszyscy się zgodzimy, Izba je uchwali” – powiedział McCarthy. „Dlaczego marnujemy tyle czasu, chodząc w kółko, nie rozwiązując żadnego z prawdziwych problemów? Myślę, że narażasz kraj na niebezpieczeństwo, gdy to robisz”.

Oprócz wyzwania, jakim jest zawarcie umowy, McCarthy zgodził się, kiedy objął urząd mówcy na początku tego roku, jest zmiana zasad Izby, która pozwala tylko jednemu członkowi wezwać do usunięcia go ze stanowiska przywódcy izby, dając więcej władzy twardogłowym niż mniej więcej trzem kilkunastu członków House Freedom Caucus.

Raporty Davida Morgana i Jareda Renshawa, dodatkowe raporty Jeffa Masona, Richarda Cowana i Moiry Warburton; Montaż autorstwa Scotta Malone i Rosalby O’Brien

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *