Biden, McCarthy wydawał się bliski zawarcia umowy w sprawie zbliżającego się niewypłacalności amerykańskiego pułapu zadłużenia

WASHINGTON, 25 maja (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden i czołowy republikanin w Kongresie, Kevin McCarthy, zbliżali się w czwartek do porozumienia w sprawie cięć wydatków i podniesienia pułapu zadłużenia rządu do 31,4 bilionów dolarów. .

Według osoby zaznajomionej z negocjacjami, umowa będzie określać łączną kwotę, jaką rząd może przeznaczyć na programy uznaniowe, takie jak mieszkalnictwo i edukacja, ale nie można jej rozbić na poszczególne kategorie. Według innego źródła między obiema stronami różnica wynosi 70 miliardów dolarów, co może przekraczać 1 bilion dolarów.

Negocjacje schodzą na dalszy plan.

Departament Skarbu ostrzegł, że rządowi centralnemu może zabraknąć gotówki na wypełnienie wszystkich zobowiązań do 1 czerwca. Ta data nie jest żelaznym terminem dla niektórych obserwatorów rynku.

Każda umowa musi przejść zarówno przez kontrolowaną przez Republikanów Izbę Reprezentantów, jak i kontrolowany przez Demokratów Senat. To może być trudne, ponieważ niektórzy prawicowi republikanie i wielu liberalnych demokratów powiedziało, że perspektywa kompromisu jest dla nich zdenerwowana.

Przewodniczący Izby Reprezentantów McCarthy powiedział wcześniej tego dnia, że ​​obie strony robią postępy.

„Pracowaliśmy dobrze po północy zeszłej nocy” – powiedział dziennikarzom McCarthy. „Wciąż istnieją pewne nierozwiązane problemy i poleciłem naszym zespołom pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby rozwiązać ten problem”.

Jego biuro nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w sprawie ewentualnej umowy z prezydentem Demokratów.

Umowa określałaby jedynie ogólne zarysy wydatków, pozostawiając prawodawcom wypełnienie pustych miejsc w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Określi całkowitą kwotę wydatków wojskowych, co będzie głównym punktem spornym w negocjacjach, podało jedno ze źródeł.

Przedstawiciel Kevin Hearn, który przewodzi potężnemu klubowi republikańskiemu, powiedział Reuterowi w piątek po południu, że umowa jest prawdopodobna.

Nawet jeśli Republikanie zrobią postępy, McCarthy przygotowuje się do zezwolenia prawodawcom na opuszczenie Waszyngtonu w czwartek na tygodniowe wakacje pod warunkiem, że będą gotowi do powrotu do głosowania. Senat jest już wyłączony, ale powinien być gotowy do powrotu.

READ  Działka San Antonio Spurs nr. 1 ogólny wybór, prawo do wyboru Victora Wembaniyamy

Niewypłacalność Stanów Zjednoczonych ożywiłaby globalne rynki finansowe i popchnęła Stany Zjednoczone w recesję.

Potencjalna redukcja

Agencja ratingowa DPRS dokonała w czwartek przeglądu Stanów Zjednoczonych pod kątem potencjalnego obniżenia ratingu, powtarzając podobne ostrzeżenia Morningstar, Fitch, Moody’s i Scope Ratings. Inna firma, S&P Global, obniżyła rating długu USA w 2011 r. po przyjęciu podobnego pułapu długu.

Wielomiesięczny impas wystraszył Wall Street, wpłynął na amerykańskie akcje i podniósł krajowe koszty pożyczkowe. Rentowności amerykańskich bonów skarbowych zapadających na początku czerwca wzrosły w czwartek na początku handlu, co świadczy o niepokoju inwestorów.

Podsekretarz skarbu USA Wally Adeyemo powiedział, że obawy dotyczące pułapu długu do tej pory podniosły rządowe koszty odsetek o 80 milionów dolarów. „Ostatecznie to pieniądze wychodzą z kieszeni narodu amerykańskiego” – powiedział na konferencji branży inwestycyjnej w Waszyngtonie.

Ustawodawcy często muszą podnieść narzucony przez siebie pułap zadłużenia, aby pokryć wydatki i obniżki podatków, które już zatwierdzili.

Ustawodawcy Izby Reprezentantów będą mieli trzy dni na przeczytanie, zanim będą musieli głosować nad jakimkolwiek projektem dotyczącym limitu zadłużenia. W Senacie republikanin Mike Lee powiedział, że zablokuje szybkie głosowanie, jeśli umowa nie dojdzie do skutku, co może opóźnić działanie o kilka dni.

McCarthy powiedział, że jakakolwiek umowa będzie musiała ograniczyć wydatki uznaniowe w przyszłym roku i ograniczyć wzrost wydatków w nadchodzących latach, spowalniając wzrost długu USA, który obecnie jest równy rocznej produkcji gospodarki.

Powiedział również, że rozmawiał krótko o negocjacjach z byłym prezydentem Donaldem Trumpem, który publicznie wezwał Republikanów do dopuszczenia niewypłacalności, jeśli nie osiągną swoich celów.

Biden zaproponował zamrożenie wydatków na obecnym poziomie w przyszłym roku i kilka podwyżek podatków, aby pomóc kontrolować dług.

Ustawodawcy zarówno po prawej, jak i po lewej stronie partii są sfrustrowani oznakami kompromisu. Reprezentant Republikanów Chip Roy, członek skrajnie prawicowego Klubu Wolności, nalegał, aby każda umowa obejmowała ostre cięcia wydatków, które uchwalili w zeszłym miesiącu.

READ  Rosyjskie naloty na Kijów zostały odparte, ale uderzyły w regionalne lotnisko

Tymczasem niektórzy Demokraci twierdzą, że Biden nie wypowiadał się wystarczająco głośno na temat proponowanych przez Republikanów cięć wydatków, co jest wyraźnym przeciwieństwem McCarthy’ego, który informował dziennikarzy kilka razy dziennie.

„Chciałbym, żeby częściej korzystał ze swojej platformy” – powiedział o Bidenie kongresmen Pramila Jayapal, demokrata, który przewodzi liczącemu 101 członków Kongresowemu Klubowi Postępowemu.

Reportaż Nandity Bose, Jareda Renshawa, Davida Morgana, Moiry Warburton, Steve’a Hollanda, Andrei Shalala, Richarda Cowana, Douglasa Gillisona i Graeme’a Slattery’ego; Andy’ego Sullivana; Montaż autorstwa Scotta Malone, Alistaira Bella i Rosalby O’Brien

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *