Biuletyn informacyjny Fundacji Autonomia

0
42

Fundacja Autonomia

Biuletyn informacyjny Fundacji Autonomia

nr 17(192)/2016, 14.07.2016 r.

POPPS ogłosił konkurs grantowy w ramach Działaj Lokalnie – nabór wniosków tylko do 15 lipca

Upływa termin składania wniosków w pierwszym konkursie grantowym programu Działaj Lokalnie w powiecie sochaczewskim. Celem konkursu jest wsparcie finansowe organizacji i grup nieformalnych, mających ciekawe pomysły na projekty inicjujące aktywność i współpracę mieszkańców z małych miejscowości. Ogłoszenie konkursu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu darczyńców – przedsiębiorców i osób fizycznych z terenu powiatu sochaczewskiego.

Do udziału w konkursie uprawnione są organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z gmin Brochów, Iłów, Nowa Sucha, Gmina Miasto Sochaczew, Gmina Sochaczew, Rybno, Teresin i Młodzieszyn.

Kwota dofinansowania projektów – do 3000 zł.  Komisja konkursowa wybierze kilka najciekawszych projektów, spełniających oczekiwania i warunki regulaminu konkursu.

Termin składania wniosków – do 15 lipca 2016 roku za pośrednictwem generatora wniosków. Szczegóły na stronie:

http://www.popps.org.pl/dzialaj-lokalnie-oglaszamy-konkurs-grantowy

 

Informacja o przeprowadzeniu konsultacji projektu uchwały Zarządu Województwa Mazowieckiego w sprawie „Trybu powoływania członków Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego”

Zarząd Województwa Mazowieckiego zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do konsultacji projektu uchwały w sprawie „Trybu powoływania członków Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego”.

Konsultacje przeprowadzone będą w terminie od 1 lipca 2016 r. do 22 lipca 2016 r.

http://www.dialog.mazovia.pl/aktualnosci/szczegoly_wiadomosci/article/informacja_o_przeprowadzeniu_konsultacji_projektu_uchwaly_zarzadu_wojewodztwa_mazowieckiego_w_spr-1.html?cHash=8d00de7c2f

 

  1. edycja konkursu grantowego Fundacji BGK „Na dobry początek!”

Do wygrania aż 450 tys. zł na projekty edukacyjne dla dzieci wiejskich. Konkurs obejmuje całą Polskę, skierowany jest do fundacji, stowarzyszeń, bibliotek oraz ośrodków kultury, sportu i rekreacji w małych miejscowościach. Konkurs „Na dobry początek” po raz 9. organizuje Fundacja BGK, nabór wniosków trwa do 12 września.

http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/1923537.html

 

Trwa nabór do kolejnej edycji „UTW dla społeczności”

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy Uniwersytety Trzeciego Wieku zainteresowane rozwijaniem wolontariatu osób starszych i działaniami na rzecz społeczności lokalnej.

http://kalendarz.ngo.pl/wiadomosc/1924968.html

 

Nowe zasady udzielania dotacji dla OSP 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało dokument „Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w 2016 r.” [1]. Zgodnie z nim środki budżetowe wspierające OSP mają być dzielone adekwatnie do potrzeb. Ministerstwo na dofinansowanie OSP w 2016 r. przeznaczyło 126 mln zł, są to środki finansowe dla ochotniczych straży pożarnych, krajowego systemu ratownictwa gaśniczego, na organizację Turniejów Wiedzy Pożarniczej, zawodów strażackich oraz dofinansowanie obozów młodzieżowych drużyn pożarniczych.

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/45687-nowe-zasady-udzielania-dotacji-dla-osp

 

Orientuj się w prawie

Prawo reguluje naszą codzienność. To, że możemy przejść przez pasy, bo samochody zatrzymały się na czerwonym świetle, mamy zniżki w komunikacji miejskiej, nie pijemy piwa na ulicy i nie palimy w restauracji, to przecież wynik uchwalonych przez parlament lub władze gminy regulacji. Nie zawsze jednak znamy wszystkie przepisy, które mogłyby nam pomóc w realizacji naszych potrzeb lub uchronić nas przed negatywnymi konsekwencjami różnych wydarzeń.

http://siecobywatelska.pl/orientuj-sie-w-prawie/

 

„Jak lokalnie budować partnerstwa?”. Nowa publikacja programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”

Istnienie samoorganizujących się społeczności wspieranych przez lokalne partnerstwa jest kluczowe dla rozwiązywania problemów społecznych. Jest także niezwykle istotne dla podnoszenia komfortu życia mieszkańców. Nawet największe, najważniejsze problemy społeczne należy rozwiązywać z dołu, czyli z poziomu lokalnego. Jak to wygląda w praktyce? Można się tego dowiedzieć z publikacji „Jak lokalnie budować partnerstwa?”.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1923864.html

 

Europejski Tydzień Sportu

We wrześniu br. we wszystkich państwach Unii Europejskiej będzie obchodzony Europejski Tydzień Sportu (ETS) – inicjatywa Komisji Europejskiej zapoczątkowana w 2015 r. To ogólnoeuropejskie wydarzenie powstało z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom aktywności i realizowane jest pod hasłem #Be Active (Bądź Aktywny).

http://kalendarz.ngo.pl/wiadomosc/1924382.html

 

Czy blog podlega rejestracji?

Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że blog wikiduszniki.pl nie podlega rejestracji jako dziennik.

http://watchdogportal.pl/watchdog-article/blog-podlega-rejestracji/

 

Wieś polska, Unia Europejska

Kto lepiej rozpoznaje potrzeby polskiej wsi, jeśli nie lokalni samorządowcy, działacze czy przedsiębiorcy? Dlatego powołano Lokalne Grupy Działania, które pomagają wsiom zdobywać pieniądze z Unii Europejskiej.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1925362.html

 

Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej! Podpisz petycję

„Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej!” – pod takim hasłem apel do Jarosława Kaczyńskiego o przerwanie prac nad nowelizacją Prawa łowieckiego autorstwa ministra środowiska Jana Szyszki wystosowała we wtorek koalicja organizacji Niech Żyją! oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Jednocześnie rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do prezesa Prawa i Sprawiedliwości o interwencję w sprawie szkodliwego dla ludzi i przyrody prawa.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1925835.html

 

Dramat zwierząt na polskich targach

Na targach zwierząt w całym kraju powszechnie ignorowane są polskie i europejskie przepisy dotyczące ich odpowiedniego traktowania, warunków transportu i sprzedaży. Tak wynika z serii kontroli przeprowadzonych przez organizacje Animals’ Angels i Viva! Interwencje w latach 2012-2016. Opracowany na tej podstawie raport trafił do odpowiednich władz i instytucji państwowych oraz unijnych.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1925417.html

 

Prof. Anna Giza: Najważniejsze, aby człowiek nie zaginął w szczelinie między urzędami

– Socjologia zapomina o społeczeństwie. Psychologia – o człowieku. Nauki przyrodnicze zapominają o wszechświecie, koncentrując się np. na odnóżu małego owada, które zespół naukowców bada dziesiątkami lat. Niestety, nasze specjalizacje zawężają humanistyczne horyzonty nauki – przestrzega profesor Anna Giza w tekście na podstawie rozmowy przeprowadzonej w październiku 2015 roku na potrzeby publikacji „Jak lokalnie budować partnerstwa?”.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1922908.html

 

„Organizacja przedsiębiorca” składa sprawozdanie do KRS

Organizacja prowadząca działalność gospodarczą, czyli zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców, ma obowiązek złożenia sprawozdania finansowego także do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Obowiązek ten nie znika – nawet wtedy, gdy organizacja realnie nie prowadziła działań gospodarczych w danym roku – wyjaśnia doradczyni serwisuporadnik.ngo.pl.

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/1923275.html

 

Trzeci sektor trzeciej władzy

Konstytucja mówi jasno – władza sądownicza jest niezależna od innych władz. Jednocześnie nasz porządek prawny dopuszcza pewien udział obywateli w wymierzaniu sprawiedliwości, a nawet – wygląda na to – pozarządówka z sukcesem może reformować polską temidę. Organizacje realizujące swoje projekty w ramach programu Obywatele dla Demokracji opowiadają o tym, jak i czy udała im się „reforma”.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1923078.html

 

Zróżnicowane, biedne i zdeterminowane. Takie są NGO według badań [wywiad]

– Pewne fakty są już traktowane jako oczywistości dzięki temu, że badania prowadzimy od lat – mówią Marta Gumkowska i Piotr Adamiak z zespołu badawczego Stowarzyszenia Klon/Jawor, z którymi rozmawiamy o tym, co wynika z „Kondycji III sektora”.

http://fakty.ngo.pl/wiadomosc/1923712.html

 

Pozarządowe mity i fakty: Czy w Polsce nie ma społeczeństwa obywatelskiego? [infografika]

Jesteśmy aktywni społecznie – jako wolontariusze w organizacjach lub na własną rękę, bez pośrednictwa fundacji / stowarzyszenia. Poza tym w naszym kraju działa wiele organizacji pozarządowych. I aktywni Polacy, i aktywne organizacje są częścią społeczeństwa obywatelskiego. W cyklu „Pozarządowe mity i fakty” portal ngo.pl rozprawia się z obiegowymi opiniami na temat III sektora.

http://fakty.ngo.pl/wiadomosc/1901226.html

 

Sfinansowano z 1%? Poinformuj o tym! Jest rozporządzenie

To ważna informacja dla OPP. Wydano długo oczekiwane przepisy określające wymogi wobec materiałów reklamowych zachęcających do przekazywania 1% na rzecz OPP, a finansowanych z 1% podatku. Określono też wymogi wobec programów komputerowych.

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/1925041.html

 

Czym różni się stowarzyszenie rejestrowe od zwykłego? Sprawdź! [infografika]

Nie wiesz lub nie masz pewności, jakie są najważniejsze różnice i podobieństwa między stowarzyszeniem rejestrowanym w KRS a stowarzyszeniem zwykłym? Obejrzyj infografikę – wszystko stanie się jasne.

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/1920022.html

 

Pozarządowe mity i fakty: Czy wszystkie organizacje to fundacje? [infografika]

Stowarzyszeń jest niemal sześciokrotnie więcej niż fundacji. Mimo to obiegowo – i na ulicy, i w mediach, często można usłyszeć, że jest inaczej. Wiele Polek i Polaków myśli, że wszystkie organizacje pozarządowe to fundacje. A tak nie jest! W cyklu „Pozarządowe mity i fakty” portal ngo.pl rozprawia się z obiegowymi opiniami na temat III sektora.

http://fakty.ngo.pl/wiadomosc/1902107.html

 

Dziękujemy za uwagę, a po więcej bieżących informacji z życia sektora pozarządowego powiatu sochaczewskiego zapraszamy na stronę Fundacji Autonomiawww.fundacjaautonomia.org i na https://www.facebook.com/fundacja.autonomia