Bofzin na wydarzeniu „Fryderyk Chopin u Generała Szembeka”

0
63

W sobotę, 26 sierpnia 2017 r. w patio Kramnic Miejskich w Sochaczewie odbyło się wydarzenie: „Fryderyk Chopin u Generała Szembeka”. Spotkanie pod jednym tytułem łączyło w sobie składniki z tak różnych dziedzin jak: fotografia, ekspozycja, rozstrzygnięcie konkursu, recital fortepianowy i … komiks.

W programie znalazło się spotkanie autorskie z światowej sławy fotografikiem Czesławem Czaplińskim. Zaprezentowano wystawę jego zdjęć: „Śladami Chopina w Warszawie i na Mazowszu” (projekt graficzny: Daniel Janiak).

Miejska Biblioteka Publiczna rozstrzygnęła Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Polska moim okiem – ludzie, miejsca, wydarzenia…”.

Odbyła się także prelekcja Marioli Wojtkiewicz, na temat pobytu Fryderyka Chopina u generała Szembeka w Sochaczewie oraz recital fortepianowy Krzysztofa KsiążkaChopin u generała Szembeka” .

Dodatkowo wydarzenie wzbogacił komiks Łukasza Kucińskiego. Historyjka obrazkowa Bofzina pojawiła się w nawiązaniu do motywu przewodniego wieczornego spotkania. Dzięki rysownikowi można było obejrzeć graficzną kreację historycznych wydarzenia, gdy Chopin został przywieziony do obozu generała Piotra Szembeka w Sochaczewie i dał koncert dla zebranych żołnierzy. Prezentowane na ekspozycji strony pochodzą z albumu: „Z Fryderykiem Chopinem przez Ziemię Sochaczewską” wydanego przez Urząd Miejski w Sochaczewie w serii: „Sochaczew z historią w tle”. Albumy obecne tego wieczora na stoliku obok komiksowych plansz rozeszły się wśród zainteresowanych błyskawicznie, jak przysłowiowe ciepłe bułeczki.

Łukasz Kuciński

.