Boże Narodzenie w muzeum Chopina

0
121

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli zaprasza 15 grudnia uczniów szkół muzycznych I stopnia oraz szkół powszechnych na bezpłatne zajęcia zatytułowane „Boże Narodzenie w muzyce klasycznej”.

Z zachowanych listów wiemy, że w 1825 roku Fryderyk Chopin spędził w Żelazowej Woli święta Bożego Narodzenia. Nieco później komponując Scherzo h-moll op. 20 wplótł w jego środkową część motyw znanej polskiej kolędy Lulajże Jezuniu.

W trakcie zajęć uczniowie poznają też inne dzieła zawierające bożonarodzeniowe wątki. Rozpoczniemy od „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Do czarownego świata dzieciństwa zabierze nas także Robert Schumann, z którym przy kominku odtworzymy jedną ze Scen dziecięcych op. 15. Zostawimy kilka śladów na śniegu z Claudem Debussym, słuchając uważnie Preludium nr 6. Nie zapomnimy też o Nocy wigilijnej Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Szczególnym elementem wydarzeń odbywających się w muzeum w Żelazowej Woli jest możliwość doświadczania muzyki wykonywanej na żywo. Podczas „Bożego Narodzenia w muzyce klasycznej” będzie można zatem wsłuchać się w dźwięki fortepianu, wiolonczeli, skrzypiec, a także śpiewu operowego. Spotkanie zwieńczone zostanie wspólnym kolędowaniem. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 10:00. Wstęp wolny.

Rezerwacje:

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, zelazowawola.rezerwacje@nifc.pl, tel. (46) 863 33 00 (w godz. 9.00-16.00)

Fot. Małgorzata Kazur / NIFC