Branża streamingowa złamała drabinę, mówią uderzający hollywoodzcy pisarze

LOS ANGELES, 8 maja (Reuters) – Ronald D. Moore rozpoczął karierę scenarzysty telewizyjnego w 1989 roku od pracy na poziomie juniorskim przy filmie „Star Trek: Następne pokolenie”. i „Cudzoziemiec”.

Droga do sukcesu jest trudna do znalezienia w dzisiejszym Hollywood, mówią Moore i inni pisarze, a Writers Guild of America (WGA) zwołała strajk, który rozpoczął się 2 maja i zagroził osłabieniem telewizji późno w nocy, zamykając ją późno w nocy telewizja. Ważny jesienny sezon telewizyjny.

„Gdybym zaczął dzisiaj, byłby to znacznie trudniejszy biznes niż wtedy, gdy zaczynałem karierę” – powiedział 58-letni Moore podczas pikiety przed Universal Studios Comcast Corp (CMCSA.O) w Burbank w Kalifornii.

Jak szkolić i wspierać nowe pokolenie pisarzy, to kluczowa kwestia w negocjacjach kontraktowych między WGA, która reprezentuje 11 500 scenarzystów filmowych i telewizyjnych, a największymi hollywoodzkimi studiami. Obie strony zgadzają się, że zmiany wprowadzone przez rewolucję transmisji strumieniowej w telewizji ograniczyły możliwości pracy na planie i zobaczenia z pierwszej ręki, jak powstaje telewizja.

Dziesięć lat temu, kiedy programy telewizyjne dominowały w telewizji, sezony trwały zwykle 22 odcinki. Po jednym lub dwóch zapisach rozpoczynają się zdjęcia, a zespół scenarzystów wraca na plan, aby pomóc w przepisywaniu i produkcji. W końcu mogliby utorować sobie drogę do prowadzenia własnej serii.

Netflix Inc (NFLX.O) i inne usługi przesyłania strumieniowego zaczęły tworzyć krótkie seriale w „mini pokojach” z mniejszą liczbą scenarzystów. W przypadku programu przesyłanego strumieniowo 10 do 12 odcinków jest napisanych jednocześnie, a wielu scenarzystów zostaje zwolnionych, zanim jeszcze rozpoczną się zdjęcia.

Zmniejszając ich potencjalne zarobki, system „ogranicza poziom doświadczenia tych pisarzy” – powiedział John August, członek komitetu negocjacyjnego WGA. „Nie nauczą się, jak robić show”.

Współpraca z aktorami

Scenarzyści często przerabiają scenariusze podczas produkcji z różnych powodów. Na przykład pisarka „Boardwalk Empire”, Christine Chambers, powiedziała, że ​​scena plenerowa może zostać przeniesiona do środka z powodu złej pogody, co wymaga zmian. Wkład aktorów prowadzi do poprawek.

READ  Darmowa aplikacja ChatGPT na iOS uruchomiona przez OpenAI

„Możliwość rozmowy z aktorami zmienia scenariusz” — powiedział Chambers. „Nagle widzę coś z punktu widzenia (aktora). To współpraca”.

Hollywoodzkie studia zaoferowały pomoc początkującym pisarzom. Według źródła zaznajomionego z negocjacjami, zasugerowali, aby showrunner zidentyfikował obiecującego scenarzystę, podobnie jak w programie Directors Guild of America. Stypendium zostanie przyznane młodszemu pisarzowi.

Jednak WGA poszukuje co najmniej sześciu scenarzystów telewizyjnych na serial, z których połowa jest zatrudniona przez cały czas produkcji. W przypadku studiów ten wymóg jest niepraktyczny, a scenarzyści mogą otrzymywać wynagrodzenie przez miesiące, czekając na rozpoczęcie zdjęć.

„Te propozycje wymagają scenarzystów do procesu twórczego lub nie”, powiedział Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP), grupa negocjacyjna w imieniu Walt Disney Co (DIS.N), Universal. , Netflix i inne studia.

„To naprawdę kwota zatrudnienia, która nie pasuje do kreatywnego charakteru naszej branży” – dodał AMPTP.

Studia oferują wynagrodzenie i pozostałe płatności, aby odpowiedzieć na skargi, że pisarze są przepracowani i niedostatecznie opłacani, a wynagrodzenie jest niewystarczające dla wielu pisarzy w Nowym Jorku i Los Angeles, aby zarobić na utrzymanie.

WGA domaga się wyższych podwyżek płac niż proponowały studia i nagród dla bardziej doświadczonych pisarzy.

Obecnie, według WGA, połowa wszystkich pisarzy pracuje na poziomie płacy minimalnej. „Firmy zamieniły drabinę sukcesu ekonomicznego pisarzy w stołek” – powiedział Chris Keyser, współprzewodniczący Komitetu Negocjacyjnego WGA.

Na linii pikiety aspirujący pisarze, tacy jak 25-letni Gary Smith, dołączyli do członków WGA, mając nadzieję, że pomogą gildii w zdobyciu kontraktu na lepszych warunkach, aby pomóc im zarobić na życie.

„Chcę być częścią walki o lepszą przyszłość”, powiedział Smith, trzymając znak „Writers Guild of America on Strike”. „Nie można wspiąć się na zepsutą drabinę”.

Zgłoszone przez Lisę Rich; Montaż przez Mary Milligan i Diane Croft

READ  Brytyjscy konserwatyści przeżywają „straszną” noc porażek w wyborach lokalnych

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *