Burmistrz odwiedził harcerzy

0
36

W piątek, 19 lipca burmistrz Piotr Osiecki odwiedził bazę obozową sochaczewskiego hufca w Łąkie na Kaszubach. Jak co roku, podczas trzech dwutygodniowych turnusów, wypocznie tam ponad 400 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami. Burmistrzowi w odwiedzinach towarzyszył przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Kaczmarek.

W trakcie jednodniowego pobytu gospodarze pokazali samorządowcom czym dysponuje stanica, która każdego roku jest stopniowo modernizowana po to, aby poprawić warunki spędzającej tam wakacje młodzieży. Goście przywieźli ze sobą prezent – kamizelki asekuracyjne i ratunkowe. Będą one szczególnie przydatne podczas korzystania z kajaków i łódek.

Obecnie w stanicy trwa drugi turnus, na którym oprócz harcerzy z sochaczewskiego hufca przebywa 23 gości z ukraińskiego Gródka, miasta partnerskiego Sochaczewa, a także 90 podopiecznych akcji „Pogodne Lato” skierowanej do dzieci i młodzieży wywodzących się z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dla których to często jedyna forma wakacyjnego wypoczynku. Przyjechali oni z powiatów żuromińskiego, grodziskiego i sochaczewskiego.

Do kaszubskiej bazy harcerskiej pierwsza grupa wyjechała już 26 czerwca. Z możliwości aktywnego wypoczynku skorzystali harcerze oraz 86 osób z powiatów sochaczewskiego i warszawsko-zachodniego. Odbył się także kurs żeglarski, na którym patent żeglarza jachtowego zdobyło osiem osób. Na trzeci turnus do Łąkie przyjedzie kolejnych 86 osób, tym razem z powiatów gostynińskiego i płockiego.

Uczestnikom wakacyjnej przygody nie straszna zmienna aura. Mogą bowiem zażyć harcerskiej przygody i mieszkać w namiotach w lesie nad jeziorem. Podczas obozu uczą się piosenek harcerskich, bawią się w podchody i inne gry terenowe, biorą udział w pokazach strażackich i pierwszej pomocy. Wzorem lat poprzednich czeka ich zwiedzanie pięknej ziemi kaszubskiej. Przez cały czas nad ich bezpieczeństwem czuwają doświadczeni instruktorzy ZHP.

Warto dodać, że obóz w Łąkie to nie jedyna wakacyjna propozycja sochaczewskiego hufca. W sierpniu 50 dzieci wypocznie na kolonii zuchowej w Łebie Nowęcinie.

Harcerską Akcję Letnią sochaczewskiego hufca corocznie wspomagają Urząd Miasta Sochaczewa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Anna Wasilewska

Fot. Tomasz Kaźmierczak

Hufiec ZHP Sochaczew

.