Ceny ropy: ropa Brent, WTI rosną po ogłoszeniu przez producentów OPEC cięć produkcji

Hongkong/Atlanta (CNN) Ceny ropy wzrosły podczas handlu azjatyckiego w poniedziałek po tym, jak producenci OPEC+ powiedzieli, że ograniczą produkcję w niespodziewanym ruchu.

Globalna referencyjna ropa Brent wzrosła o 4,8% do 83,73 USD za baryłkę, podczas gdy amerykańska WTI wzrosła o 4,9% do 79,36 USD.

Rosnące ceny ropy oznaczają, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, zwiększając presję na gorący temat dla konsumentów na całym świecie.

W niedzielę Arabia Saudyjska ogłosiła, że ​​wraz z innymi członkami lub sojusznikami Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) rozpocznie „niedobrowolną redukcję” wydobycia ropy naftowej.

Saudyjska państwowa agencja informacyjna SPA poinformowała, że ​​cięcia rozpoczną się w maju i potrwają do końca roku, powiedział urzędnik saudyjskiego ministerstwa energii.

Według SPA cięcia te są na szczycie cięć ogłoszonych przez OPEC+ w październiku.

W tym miesiącu producenci ropy zgodził się Zmniejszyć produkcję o 2 miliony baryłek dziennie, największe cięcie od początku pandemii i odpowiadające 2% światowego zapotrzebowania na ropę.

Arabia Saudyjska mówi teraz, że zmniejszy wydobycie ropy o pół miliona baryłek dziennie.

Tymczasem Irak ograniczy produkcję o 200 000 baryłek dziennie, a Zjednoczone Emiraty Arabskie o 144 000 baryłek dziennie.

Kuwejt, Algieria i Oman zmniejszą produkcję odpowiednio o 128 000, 48 000 i 40 000 baryłek dziennie.

Wzrost cen

W niedzielnej notatce analitycy Goldman Sachs powiedzieli, że posunięcie to było nieoczekiwane, ale „musi działać wcześnie, aby zachować zgodność z nową zasadą OPEC +, ponieważ mogą to zrobić bez znacznych strat w udziale w rynku”.

Analitycy stwierdzili, że zbiorowe cięcia produkcji dokonane przez dziewięciu członków OPEC+ wyniosły łącznie 1,66 mln baryłek dziennie.

Ministerstwo Energii Arabii Saudyjskiej określiło swoje ostatnie cięcia jako środek zapobiegawczy mający na celu wsparcie stabilności rynków ropy naftowej, powiedział SPA.

READ  Biden i McCarthy zwołają kluczowe spotkanie w sprawie pułapu zadłużenia, gdy skończy się czas na rozwiązanie impasu

Biały Dom odrzucił ten pomysł – podobnie jak ostatnie cięcia OPEC+.

„Biorąc pod uwagę niepewność rynku, nie uważamy, aby cięcia były w tej chwili dobrym pomysłem – daliśmy temu jasno do zrozumienia” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego. „Koncentrujemy się na cenach dla amerykańskiego konsumenta, a nie na baryłkach”.

W październiku decyzja OPEC+ o ograniczeniu wydobycia już zapadła Uporządkował Biały Dom.

Prezydent USA Joe Biden obiecał wówczas, że Arabia Saudyjska poniesie „konsekwencje”. Ale jak dotąd wydaje się, że jego administracja ma Powrót do swoich ślubów Aby ukarać rząd Bliskiego Wschodu.

Rosja, członek OPEC+, również zapowiedziała w niedzielę, że ją przedłuży Dobrowolna redukcja 500 000 baryłek dziennie do końca 2023 roku. Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak ogłosił ten ruch, poinformowała państwowa agencja informacyjna TASS.

Ten wynik był mniej zaskakujący. Analitycy Goldman przewidują, że obniżka będzie kontynuowana w drugiej połowie roku.

— Hanna Ziady i Arlette Saenz z CNN przyczyniły się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *