Chopin jazzowo

0
26

Na zakończenie drugiej edycji Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego, w niedzielny wieczór 18 sierpnia, na placu Kościuszki wystąpiła formacja Andrzej Jagodziński Trio.

Grupa istnieje od 1993 roku w niezmienionym składzie. Jej liderem jest pianista Andrzej Jagodziński. Towarzyszy mu sekcja rytmiczna w składzie: Adam Cegielski (kontrabas) i Czesław Bartkowski (instrumenty perkusyjne). W Sochaczewie można ich było zobaczyć i posłuchać już wcześniej. Trio występowało m.in. w ramach Sochaczewskich Spotkań z Chopinem. Z kompozytorem urodzonym w Żelazowej Woli, grupa ma zresztą dużo wspólnego.

W 1994 oku ukazała się płyta tria „Chopin”, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz ’94 za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”.

Aranżacje jazzowe kompozycji Fryderyka Chopina stały się znakiem rozpoznawczym grupy. W 2000 roku za album „Chopin Once More” trio odebrało złotą płytę. Utworów Chopina nie zabrakło również podczas sochaczewskiego koncertu. Ponadto grupa Andrzeja Jagodzińskiego wykonała m.in. aranżacje kompozycji Johanna Sebastiana Bacha, zdradzając przy tym kolejny projekt muzyczny, nad którym pracuje, a niebawem zapewne zwieńczy albumem.

.