Ciuchcie warszawskie w Sochaczewie

0
47

W sochaczewskim Muzeum Kolei Wąskotorowej, 25 listopada odbył się wernisaż dwóch wystaw: „Ciuchcie warszawskie” oraz „Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich”. Dla zwiedzających była to okazja do zapoznania się z historią kolejowych związków naszego miasta ze stolicą, odbycia wycieczki ciuchcia, a także wysłuchania fascynującej opowieści varsavianisty Mieczysława Janiszewskiego.

Wernisaż obu wystaw zainaugurowali dyrektor Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie Radosław Konieczny, oraz kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum w Warszawie Sławomir Majcher. Następnie głos zabrał twórca i kurator wystawy „Ciuchcie warszawskie” Hubert Bojarski oraz asystent muzealny Muzeum Kolei Wąskotorowej, pomysłodawca i zarazem kurator wystawy „Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich”, Łukasz Popowski.

Podczas wernisażu zebrani wysłuchali fascynujących opowieści varsavianisty Mieczysława Janiszewskiego. Była to też okazja do zagrania w zrobioną z kolejowej plomby „Zośkę”, czy popularną wśród oczekujących na pociąg w początkach XX stulecia, grę w trzy karty.

Z okazji wernisażu, zwiedzający udali się też na wycieczkę ciuchcią.

Tego typu wydarzeniami staramy się odczarować tak zwany „martwy sezon” – powiedział nam Radosław Konieczny. – Chcielibyśmy, żeby muzeum zmieniało się zimą na tyle intensywnie, żeby zwiedzający przekonali się, że watro tu wrócić i zobaczyć coś nowego, nawet jeśli akurat nie jest planowana wycieczka Pociągiem Retro.(seb)