Pod takim tytułem w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina prezentowana jest wystawa obrazów Jerzego Dudy Gracza pochodzących z cyklu „Chopinowi”. Malarz zobrazował wszystkie utwory kompozytora w monumentalnym cyklu 313 obrazów. W Żelazowej Woli można zobaczyć 34 z nich.
Duda Gracz, tworząc swój cykl, odwiedził 94 polskie miejscowości, szukając pejzaży najlepiej oddających twórczość Chopina. Efektem tych podróży, a także lektury listów kompozytora i słuchania jego muzyki (zawsze w wykonaniu Janusza Olejniczaka) są niezwykłe obrazy, przepełnione nostalgią i miłością do wszystkiego co polskie.
– Mnie zawsze inspirowała wyłącznie Polska. Ja jestem nieuleczalnie chory na Polskę. Cykl chopinowski to nie ilustracje, lecz inspiracje. Podjęcie próby przełożenia dźwięków na barwę, to także złożenie hołdu ukochanemu kompozytorowi – powiedział swego czasu Jerzy Duda Gracz kuratorce wystawy, Iwonie Strzelewicz-Ziemiańskiej.
Dlatego trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tych obrazów niż Żelazowa Wola. W otoczeniu bujnej przyrody parku-pomnika spotkanie z nimi będzie niosło dodatkowe znaczenia. Dodatkowym „smaczkiem” wystawy jest możliwość jednoczesnego oglądania obrazów i słuchania muzyki, która zainspirowała ich powstanie – wystarczy mieć ze sobą telefon ze słuchawkami i zeskanować kod znajdujący się w opisie pracy. Można też obejrzeć autoportret malarza utrzymany w stylu prezentowanych obrazów i jego paletę i pędzle.
Wystawie towarzyszy edukacyjna karta zadań dla dzieci, którą można pobrać ze strony www.muzeum.nifc.pl (zakładka „Materiały do pobrania”). Jak artysta przedstawia naturę? Jakie znaczenie ma w niej człowiek? Co obrazy mówią o twórczości Chopina? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdą Państwo analizując obrazy przedstawione na ekspozycji. Od września rozpoczną się zajęcia online dla szkół i rodzin – szczegóły w zakładce „Edukacja”.
Wystawa prezentowana jest w pawilonie recepcyjnym, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. Bilety do nabycia w kasie.
.
Foto Wojciech Grzędziński/NIFC