Coraz więcej zniżek i ulg dla seniorów

0
125

W ostatnich dniach, przy okazji wprowadzenia programu nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Sochaczewie, znów zrobiło się głośno o Sochaczewskiej Karcie Mieszkańca. Darmowe przejazdy obejmą co prawda dzieci i młodzież uczącą się, ale posiadający SKM seniorzy również cieszą się szeregiem rabatów.

Przypomnijmy, że miasto uprościło system ulg i w miejsce dawnych pięciu różnych kart – rodziny, seniora, weterana, krwiodawcy i mieszkańca – wprowadzony został jeden „plastik” z chipem, będącym nośnikiem danych o ulgach dla tych wszystkich programów miejskich. W chipie umieszczonym na Sochaczewskiej Karcie Mieszkańca zapisane są przysługujące posiadaczowi zniżki wynikające np. z programu weterana czy seniora. Tych ostatnich jest w obiegu ponad dwa tysiące!

Senior płaci mniej
By wejść do programu zniżek dla seniorów należy wyrobić Sochaczewską Kartę Mieszkańca. W tym celu wystarczy udać się do urzędu miasta i wypełnić odpowiedni wniosek. Czas oczekiwania na wydanie karty to około 30 dni. Można ją potem odebrać osobiście, lub przez wskazanego we wniosku pełnomocnika.

Posiadacze kart 65+ oraz 75+ mogą za połowę ceny korzystać z oferty MOSiR – pływalni, lodowiska, wypożyczalni łyżew. Połowę zapłacą za zajęcia organizowane przez SCK oraz wejście do muzeum ziemi sochaczewskiej. Mogą bezpłatnie korzystać z porad psychologa i radcy prawnego w MOPS oraz psychologa zatrudnionego w Środowiskowym Domu Samopomocy. W tej chwili w obiegu jest ok. pół tysiąca kart 65+ oraz ponad tysiąc sześćset kart 75+. Szczególne powodzenie tych drugich, to wynik specjalnej, 50 procentowej zniżki w opłatach śmieciowych. Senior za odbiór śmieci płaci połowę stawki, jeśli segreguje domowe odpadki.

Ogólnopolska Karta Seniora
Ciekawą propozycją dla najstarszych mieszkańców naszego miasta jest, promowana przez radnego Marka Kosieradzkiego, Ogólnopolska Karta Seniora (OKS).

W programie zniżek już funkcjonuje ponad 1100 firm z terenu całego kraju. Ogólnopolską Kartę Seniora może otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 rok życia i wypełni odpowiedni, dostępny w internecie na stronie www.glosseniora.pl, formularz – mówi Marek Kosieradzki. – Zniżki są naprawdę różnorodne, od rabatów w hotelach i sanatoriach, przez zabiegi pielęgnacyjne, po tańsze posiłki w restauracjach. Karta jest szczególnie przyjazna dla osób lubiących podróżować. Wystarczy wpisać na wspomnianej stronie nazwę miejscowości, do której się wybieramy, i pokazuje się mapa z wszystkimi punktami w okolicy, w których honorowana jest karta – podkreśla.

W Sochaczewie, w Ogólnopolskiej Karcie, znajdziemy firmę MJB Audioprotetyka z ul. Żeromskiego. Oferuje ona bezpłatne badanie słuchu, przegląd aparatu słuchowego i konsultacje dyplomowanego protetyka słuchu. Można tam skorzystać z pięcioprocentowego rabatu na aparaty słuchowe nie objęte refundacją i dziesięcioprocentowego rabatu na baterie i akcesoria pielęgnacyjne do aparatów słuchowych. Taniej o słuch, w ramach OKS, można też zadbać w pobliskim Łowiczu.

Na podobnych zasadach działa system zniżek w ramach Sochaczewskich Kart Seniora 65 i 75+. Urząd miejski wszedł we współpracę z szeregiem prywatnych firm, które zaproponowały klientom atrakcyjne rabaty. Dokładny wykaz partnerów SKS można znaleźć na portalu www.sochaczew.pl.

Sebastian Stępień