Czterdzieści inwestycji w roku

0
93

W czasie styczniowej sesji rady miasta powrócił temat obligacji, dzięki którym nasz samorząd mógł zapewnić sobie wkład własny do dużych projektów unijnych i rządowych i składać wnioski o wielomilionowe dotacje. Tylko w 2018 roku miasto prowadziło niemal czterdzieści inwestycji o wartości grubo ponad 30 mln zł. Wiele z nich zawdzięczamy właśnie obligacjom.

Ponad 12 mln wydzielono na projekty znacząco zmieniające nasze otoczenie, to m.in. renowacja parku im. Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego, gdzie oczyszczono staw, wyznaczono nowy przebieg alejek, posadzono tysiące roślin, wymieniono oświetlenie, zamontowano system nawadniania zieleni. Zmienił się też park Chopina przy ul. Traugutta, przy ul. Olimpijskiej powstała zielona kurtyna odgradzająca mieszkańców od hałasu, bardzo zaawansowana jest budowa bulwarów nad Bzurą. Przed sezonem grzewczym zakończono termomodernizację budynku muzeum ziemi sochaczewskiej, a jesienią ruszył jeszcze jeden unijny projekt „Sochaczewski Eko-bus”. W jego ramach na ulicach Sochaczewa stanęło niemal 30 nowych wiat przystankowych, a w tym roku komunikację miejską wzmocni pięć nowych, ekologicznych autobusów.

Przede wszystkim drogi

Największa miejska inwestycja drogowa 2018 roku to przebudowa ulicy Licealnej na całej jej długości. Za ponad 2 mln wykonano nową nawierzchnię wraz z podbudową, wymieniono podziemne sieci, ułożono chodniki, ścieżkę rowerową, wydzielono kilka miejsc dla samochodów naprzeciwko wejścia do muzeum kolei wąskotorowej.

Obecny wygląd tego fragmentu miasta pokazuje, że współpraca opłaca się wszystkim. W niespełna trzy lata służby marszałka wymieniły nawierzchnię ulicy Piłsudskiego i kompleksowo przebudowały rondo, miasto zajęło się ulicą Licealną, a powiat, we współpracy z nami, ulicami Towarową, Księcia Janusza i Sienkiewicza. Razem zainwestowaliśmy w ten kwartał miasta aż 10 mln złotych – mówi burmistrz Piotr Osiecki. – Współpracujemy z powiatem i samorządem Mazowsza przy projektach drogowych i mostowych, staramy się wspierać naszych partnerów, przecież z wojewódzkich i powiatowych dróg leżących w granicach miasta korzystają nasi mieszkańcy. Każda złotówka wydana na ten cel to dobrze zainwestowane pieniądze – zaznacza burmistrz.

Kolejne remonty ulic

Samorządy miasta i powiatu planują już kolejne prace na drogach, stąd np. decyzja o wykonaniu dokumentacji remontu mostu leżącego w śladzie ulic Mostowej i Brukowej (prace na ukończeniu) oraz finansowa pomoc miasta przy projektowaniu nowego wyglądu ulicy Głowackiego.

We współpracy z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich   powstaje jeszcze jedna dokumentacja, opisująca remont alei 600-lecia, jej odcinka od torów kolejki wąskotorowej do skrzyżowania z Trojanowską i Staszica. Na ten cel wydzieliliśmy w ubiegłorocznym budżecie 150 tys. zł – przypomina burmistrz.

Na sport i rekreację

Z każdym rokiem poprawia się miejska baza sportowa. W 2018 aż 2,9 mln wydzielono w budżecie na budowę zadaszonej trybuny na stadionie przy ul. Warszawskiej, a to dopiero pierwszy etap modernizacji obiektów sportowych MOSiR. Ratusz chciałby teraz zająć się płytą boiska głównego oraz bieżnią. Stadion to nie wszystko.

Dotrzymaliśmy słowa w sprawie budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 4. Inwestycja za prawie milion złotych została wykonana i oddana do użytku kilka miesięcy temu. Dzieci z „czwórki” mają do dyspozycji nie tylko boisko ze sztuczną nawierzchnią, ale też bieżnię lekkoatletyczną i skocznię do skoku w dal – wylicza Piotr Osiecki.

Ćwierć miliona samorząd przeznaczył na utworzenie nowego placu zabaw i siłowni na osiedlu Polna, między blokami przy ulicy Targowej, doposażenie już istniejących placów zabaw oraz zaprojektowanie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2.

Wspólnie zrobiliśmy naprawdę dużo. Bez życzliwości samorządu wojewódzkiego, władz powiatu, a przede wszystkim radnych miasta poprzedniej kadencji, to by się nie udało. Mam nadzieję, że tak samo dobrze współpraca będzie się układała z nową radą – podkreśla Piotr Osiecki.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

.