Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych znalazł więcej tajnych materiałów podczas przeszukiwania domu Bidena

WASZYNGTON, 21 stycznia (Reuters) – Nowe przeszukanie domu prezydenta Joe Bidena w Wilmington w stanie Delaware przeprowadzone w piątek przez Departament Sprawiedliwości USA ujawniło sześć kolejnych przedmiotów, w tym dokumenty o tajnych tożsamościach, powiedział prawnik prezydenta w oświadczeniu w sobotę wieczorem.

Według jego adwokata, Boba Bauera, niektóre z niejawnych dokumentów i „materiałów towarzyszących” pochodzą z kadencji Bidena w Senacie USA, gdzie reprezentował Delaware w latach 1973-2009. Inne dokumenty pochodzą z administracji Obamy, kiedy był wiceprezydentem w latach 2009-2017, powiedział Bauer.

Według adwokata Departament Sprawiedliwości, który przeprowadził przeszukanie, które trwało ponad 12 godzin, wziął również kilka odręcznych notatek, które Biden osobiście napisał jako wiceprezydent.

„Wiceprezydent zezwolił na dostęp do swojego domu, aby Departament Sprawiedliwości mógł przeszukać cały kampus pod kątem ewentualnych zapisów i potencjalnie tajnych materiałów” – powiedział Bauer.

Prokurator powiedział, że ani Biden, ani jego żona nie byli obecni podczas przeszukania. Biden spędza weekend w Rehoboth Beach w stanie Delaware.

Śledczy Departamentu Sprawiedliwości koordynowali przeszukanie z prawnikami Bidena, powiedział Bauer, dodając, że w tym czasie obecni byli prawnicy prezydenta i Białego Domu.

Inne tajne dokumenty rządowe zostały odkryte w tym miesiącu w domu Bidena w Wilmington, który prowadził w waszyngtońskim think tanku po zakończeniu swojej kadencji wiceprezydenta w administracji Obamy w 2017 roku.

W sobotę Bauer nie wyjaśnił w swoim oświadczeniu, gdzie znaleziono dokumenty w domu Wilmingtonów. Wcześniej utajnione dokumenty znaleziono w garażu domu i pobliskim schowku.

Przeszukanie pokazuje, że śledczy federalni robią szybkie postępy w śledztwie w sprawie niejawnych dokumentów będących w posiadaniu Bidena. W tym miesiącu prokurator generalny USA Merrick Garland wyznaczył specjalnego doradcę do zbadania sprawy.

READ  Izrael mówi, że ponad 30 rakiet wystrzelono z południowego Libanu | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Robert Hurr, specjalny doradca wyznaczony w trakcie procesu, bada, w jaki sposób prezydent i jego zespół obchodzili się z tajnymi dokumentami z czasów Obamy, które niedawno odkryto w osobistym posiadaniu Bidena.

Według Białego Domu prawnicy Bidena znaleźli wszystkie dokumenty odkryte przez Departament Sprawiedliwości przed piątkowymi poszukiwaniami. Według opublikowanych informacji po raz pierwszy federalne organy ścigania szukały dokumentów rządowych pod prywatnymi adresami Bidena.

Republikanie porównali śledztwo do postępowania z tajnymi dokumentami przez byłego prezydenta Donalda Trumpa po tym, jak został prezydentem. Biały Dom wskazał, że urzędnicy zespołu Bidena współpracowali w ich dochodzeniu i przekazali dokumenty. Trump opierał się temu, dopóki FBI nie przeszukało jego kurortu na Florydzie w sierpniu.

Przeszukanie podnosi prawny i polityczny ciężar dla prezydenta, który nalegał, aby wcześniejsze odkrycia tajnych materiałów w jego domu i byłym biurze zostały ostatecznie uznane za niewłaściwe.

Biden powiedział w czwartek, że „nie żałuje”, że nie ujawnił publicznie odkrycia tajnych dokumentów w swoim byłym biurze przed wyborami w połowie kadencji i ma nadzieję, że sprawa zostanie rozwiązana.

„Nie tam, nie tam” – powiedział Biden dziennikarzom podczas czwartkowej podróży do Kalifornii.

Od czasu odkrycia dokumentów Bidena Trump skarżył się, że śledczy Departamentu Sprawiedliwości inaczej traktują jego następcę.

„Kiedy FBI dokona nalotu na wiele domów Joe Bidena, może nawet na Biały Dom?” — powiedział Trump w poście w mediach społecznościowych na początku tego miesiąca.

Reportaż Nandity Bose, Matta Spedalnicka, Steve’a Hollanda i Joela Schechtmana Montaż autorstwa Nicka Ziemińskiego i Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *