Dwa dni pełne profilaktyki

0
43

W środę i czwartek policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii mieli pełne ręce roboty. Odwiedzili 6 szkół i rozmawiali o bezpieczeństwie zarówno z uczniami jak i rodzicami oraz nauczycielami.

5 kwietnia dzień zaczął się od wizyty policjantów w Gimnazjum w Teresinie. Policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii wspólnie z dzielnicową gminy Teresin st. post. Anną Lis przeprowadzili spotkanie na temat cyberprzemocy. Poruszali tematykę zagrożeń jakie uczniowie mogą spotkać w Internecie. Informowali o tym jak właściwie zabezpieczać swoją prywatność, chronić swoje konta internetowe oraz jak nie stać się ofiarą bądź sprawcą przestępstw internetowych. Mówili także o konsekwencjach grożących za niezgodne z prawem zachowania w sieci. Przy okazji spotkania funkcjonariusze przypomnieli o szkodliwości zażywania środków odurzających, bezpiecznego poruszania się po drogach oraz ostrożności w nawiązywaniu znajomości w związku ze zjawiskiem handlu ludźmi. W spotkaniach łącznie uczestniczyło niemal 300 osób.

Tego samego dnia policjanci Zespołu ds. Profilaktyki odwiedzili także Szkołę Podstawową w Kamionie i Śladowie, tam z rodzicami rozmawiali o zagrożeniach czyhających na ich dzieci w Internecie. Funkcjonariusze podkreślili jak dużą rolę odgrywa współpraca rodziców ze szkołą i policją w celu zadbania o bezpieczeństwo dzieci. Radzili również rodzicom, aby kontrolowali zachowania ich dzieci w Internecie, gdyż może to zapobiec różnym problemom, a nawet tragediom.

6 kwietnia policjanci nie zwalniali tempa. Na początek w Szkole Podstawowej w Feliksowie funkcjonariusze przeprowadzili spotkanie z uczniami na temat właściwego zachowania w szkole. Mówili o wzajemnym szacunku i tolerancji. Przypomnieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze i zagrożeniach internetowych. W spotkaniach wzięło udział 140 uczniów.

Następnie funkcjonariusze gościli w Szkole Podstawowej w Młodzieszynie, gdzie wspólnie z dzielnicowymi z Posterunku Policji w Młodzieszynie st. sierż. Tomaszem Królikowskim i st. post. Judytą Krupą rozmawiali z młodzieżą na temat konsekwencji prawnych młodzieży. Wspomnieli również o bezpieczeństwie w sieci i bezpiecznym korzystaniu z dróg. Spotkali się również z nauczycielami tej placówki, aby ostrzec o zagrożeniach w sieci i prosili o wzmożenie czujności podczas korzystania przez dzieci z Internetu.

Służbę Funkcjonariuszy Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii zakończył Dzień Otwarty w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, gdzie mówili o specyfice pracy w policji. W przedsięwzięciu brali udział także żołnierze i strażacy. Dzień otwarty dla gimnazjalistów był okazją do zapoznania się ze szkołą i kierunkami nauki. Policjanci rozmawiali także z uczniami zaprzyjaźnionej klasy mundurowej, z którymi na co dzień współpracują. Przeprowadzają z nimi zajęcia mające na celu przybliżenie pracy policjanta oraz angażują do pomocy policjantom przy okazji różnorakich świąt i działań.

.