Duet fortepianu z wiolonczelą

0
25

Całkiem przyjemna słoneczna aura towarzyszyła kolejnemu koncertowi z cyklu „W krainie Chopina”. Wiele osób skusiła perspektywa spędzenia niedzielnego popołudnia z muzyką klasyczną, w tak klimatycznym miejscu, jak pałac w Sannikach. XIV już festiwal, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego to liczne koncerty, które odbywają się w interesujących miejscach wokół Kampinoskiego Parku Narodowego.

W Sannikach wystąpiło dwoje znakomitych solistów: wiolonczelistka Izabela Buchowska i pianista Krzysztof Stanienda. Każde z nich może pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym wieloma nagrodami w muzycznych konkursach. Izabela Buchowska występuje jako solistka i kameralistka w Europie i USA. Współpracowała z wieloma orkiestrami, m.in. Chelsea Symphony, Orkiestra Musica Viva w Moskwie, Kammerorchester Luebeck, Schleswig-Holstein Festival Orchestra oraz z polskimi orkiestrami symfonicznymi. Z kolei jako kameralistka koncertuje w różnych składach, wielokrotnie nagrywała muzykę do teatru, radia i telewizji. Muzyka współczesna stanowi dużą część jej repertuaru, często dokonuje prawykonań utworów młodych polskich kompozytorów, z których wiele jest jej dedykowanych, jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych.
Krzysztof Stanienda to uzdolniony pianista młodego pokolenia, absolwent PSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Marii Palmowskiej-Guz oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina i klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. W 2012 roku ukończył Podyplomowe Studium Pieśni na UMFC w Warszawie, podczas którego miał okazję pracować z wieloma światowej renomy śpiewakami i pianistami. Krzysztof Stanienda jest współtwórcą zespołu Chopin Piano Quintet, z którym nagrywał dla firmy płytowej Musica Sacra muzykę polską. W 2010 roku dla Universal Music Polska wydana została kolejna płyta artysty nagrana wspólnie z Kamą Grott i Arturem Kasperkiem. W 2014 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Stasysa Vainiunasa na Litwie.
Współorganizatorami koncertu było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jego sannickie Koło oraz Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Monika Gadzińska