Dworce Główne Warszawy – zaproszenie na otwarcie wystawy

0
32

W sobotę 11 marca o godz. 15:00 w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Dworce Główne Warszawy”. Na wernisaż zapraszamy do Centrum Edukacyjno-Turystycznego (CET) przy ul. Licealnej. Z tej okazji od godziny 15:00 obowiązywał będzie wstęp bezpłatny do obiektów CET-u. Wydarzenie zwieńczy niewielki poczęstunek.

Wystawa poprzez ciekawą narrację oraz interesującą formę graficzną prezentuje specyfikę dworców głównych stolicy, ich charakter oraz historię rozwoju w ramach struktury miejskiej i społecznej. Ukazuje w porządku chronologicznym proces powstawania kolejnych obiektów, wpisując się tym samym w historię Warszawy, Mazowsza i kraju. Ekspozycję tablicową interesująco uzupełnia profesjonalne oświetlenie, multimedia oraz zespół unikalnych eksponatów kolejowych takich jak modele taboru, zegary, lampy, czy centralki telefoniczne. Wiele z nich znajdowało się dotychczas w muzealnych magazynach i eksponowane będą po raz pierwszy.

Wystawa stanie się również pretekstem do oficjalnego otwarcia nowej muzealnej inwestycji pn. „Zagospodarowanie terenu wokół Centrum Edukacyjno-Turystycznego”, której pierwszy etap zrealizowany został dzięki środkom z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego pod koniec 2016 r. W jej efekcie powstały przy budynku CET-u nowe ciągi komunikacyjne oraz peron z czynną bocznicą wąskotorową. Dzięki temu pojawiła się szansa, aby w atrakcyjniejszej formie zaprezentować jeden z najcenniejszych muzealnych obiektów, czyli tzw. Salonkę Jaruzelskiego. Właśnie przy okazji wernisażu po raz pierwszy wagon ten będzie można zwiedzać w nowej lokalizacji.

Prezentowane na wystawie treści wydają się ciekawe również dla nas – mieszkańców Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. Przecież właśnie mija 115 lat od kiedy, dzięki połączeniu kolejowemu ze stolicą, mamy szansę korzystać z obiektów dworcowych prezentowanych na ekspozycji. Warto odświeżyć swoje wspomnienia i skonfrontować autorskie obserwacje z materiałami udostępnionymi przez nas specjalnie dla Państwa!

Serdecznie zapraszamy!
Łukasz Popowski
Marta Przygoda-Stelmach

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

.