Dyrektor FBI Wray zgodził się z oceną Biura, że ​​Covid-19 mógł być wynikiem incydentu w laboratorium.CNN

Dyrektor FBI Christopher Wray przyznał we wtorek, że biuro uważa, że ​​pandemia Covid-19 mogła być wynikiem wypadku w laboratorium w Wuhan w Chinach.

W swoich pierwszych publicznych komentarzach na temat dochodzenia FBI w sprawie pochodzenia wirusa podczas wywiadu z Fox News, Ray powiedział: „FBI od pewnego czasu oceniało, że źródłem infekcji był możliwy incydent laboratoryjny w Wuhan. ”

W 2021 roku CNN powiedziało, że FBI ma „umiarkowane zaufanie” do teorii wycieków laboratoryjnych, powołując się na dwa źródła zaznajomione z tą sprawą.

Komentarze Wraya pojawiły się kilka dni po tym, jak pojawiły się wiadomości o „niskiej pewności” Departamentu Energii, że Covid-19 mógł pochodzić z wycieku laboratoryjnego w Chinach, podkreślając rozłam w rządzie USA, ponieważ większość społeczności wywiadowczej nadal uważa, że ​​to Covid. Naturalnie występujący w naturze, wciąż jest zbyt mało dowodów, aby osądzić w jedną lub drugą stronę.

Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego opublikowało raport z 2021 r., w którym wraz z Narodową Radą Wywiadu i czterema niezidentyfikowanymi agencjami oszacowano z małą pewnością, że początkowa infekcja Covid-19 „najprawdopodobniej wynikała z naturalnego kontaktu z zakażonym zwierzęciem”. To lub blisko spokrewniony wrodzony wirus”.

Agencje wywiadowcze mogą dokonywać szacunków z niskim, średnim lub wysokim poziomem pewności. Oszacowanie o niskim poziomie ufności zwykle oznacza, że ​​uzyskane informacje nie są wystarczająco wiarygodne lub są zbyt fragmentaryczne, aby dokonać bardzo stanowczej oceny analitycznej, lub też nie ma wystarczających informacji, aby podjąć bardzo stanowczą decyzję.

Ray powiedział w wywiadzie, że FBI ma zespół ekspertów specjalnie skupionych na ryzyku wpadnięcia zagrożeń biologicznych w „niewłaściwe ręce”, w tym „wrogie państwo narodowe”.

„Mówisz o potencjalnym wycieku z kontrolowanego przez chiński rząd laboratorium, które zabiło miliony Amerykanów” – powiedział Ray o koronawirusie – „i właśnie do tego została zaprojektowana ta zdolność”.

Ray powiedział, że większość szczegółów śledztwa FBI jest tajna, a współpraca z chińskim rządem w celu zbadania pochodzenia pandemii będzie trudna.

„Chciałbym zauważyć, że wydaje mi się, że rząd chiński robi wszystko, co w jego mocy, aby udaremnić i zakłócić pracę tutaj” – powiedział dyrektor biura. „Praca, którą wykonuje nasz rząd USA i bliscy zagraniczni partnerzy. Jest niefortunna dla wszystkich.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło zaktualizowaną ocenę departamentu energii podczas poniedziałkowej odprawy, a rzecznik Mao Ning powiedział: „Powiązane strony powinny przestać wzniecać spory na temat wycieków z laboratoriów, przestać zniesławiać Chiny i przestać upolityczniać kwestię pochodzenia wirusa. ” ”.

READ  Holandia deklaruje, że wyśle ​​pomoc patriotyczną na Ukrainę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *