Dzień Dziecka w Żelazowej Woli – ”Rozśpiewany park!”

0
27

Tematem przewodnim X edycji edukacyjno-artystycznego wydarzenia dla rodzin pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy będą pieśni z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, a także rola śpiewu w twórczości fortepianowej Fryderyka Chopina. Muzeum zaprasza 2 czerwca, w godzinach 10.00-17.00.

Stanisław Moniuszko, nieco młodszy od Chopina kompozytor epoki romantyzmu, znany jest jako twórca oper i pieśni. Opera w XIX wieku była chętnie uprawiana przez kompozytorów, do czego również był namawiany Fryderyk. Wspólne śpiewy w domach ówcześnie miały kulturotwórcze znaczenie i budowały tożsamość narodową. Z pieśniami artysty pochodzącymi z cyklu Śpiewnik domowy, w tym najpopularniejszą Prząśniczką, a także pieśniami Chopina, zapoznać będzie można się podczas warsztatu śpiewu.

Spotkać się będzie można również z literaturą piękną podczas czytania wierszy o tematyce muzycznej dla dzieci autorstwa, m.in. Jana Brzechwy i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z kolei warsztaty plastyczne poświęcone będą kaligrafii, czyli sztuce pięknego, zdobionego pisania, w czasach Chopina obowiązkowym zajęciom w szkole. Ich przedmiotem będzie słynny autograf Chopina, a także słowa z pieśni XIX-wiecznych zapisane kaligraficznie. W nawiązaniu do stylizowanego na dwór polski Domu Urodzenia Chopina oraz posiadłości rodziny Moniuszków w Ubielu wykonamy makietę dworu. Cieszące się dużą popularnością wicie wianków z edukacyjnym komentarzem dotyczącym symboliki kwiatów i wyjątkowych okazów, jakie możemy zobaczyć w Żelazowej Woli, to propozycja zajęć manualnych dla dziewczynek, chłopcy zaś będą mogli się przekonać, jak stworzyć kwiat w butonierce – obowiązkowy atrybut XIX-wiecznego eleganta.

Recitale chopinowskie wybitnych artystów oraz młodych laureatów konkursów pianistycznych i uczniów szkół muzycznych, strefa dla dzieci w wieku do 4 lat z zajęciami gordonowskimi, spotkanie z kierownikiem ds. Parku, a ponadto sadzonkowanie pod okiem ogrodników parku w Żelazowej Woli to stałe punkty wydarzenia. W czasie trwania Dnia Dziecka odbędzie się losowanie biletów na festiwal Chopin i Jego Europa. Nazwiska zwycięzców pojawią się na stronie oraz facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.