Dzień Matematyki w Garbolewskim

18 marca 2019 roku uczniowie ZS CKP mieli okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji matematyki. Klasa 2b liceum wraz ze swą wychowawczynią Grażyną Mroczkowską (autorką scenariusza, nauczycielką matematyki i jej pasjonatką) wystawiła spektakl pt. „Lekcja w 2blo”, którego przesłaniem było, że matematyka nie musi być nudna i trudna, a wręcz przeciwnie – może stać się fascynującą przygodą, nawet dla osób, które nie są uzdolnione matematycznie. Aktorzy w dowcipny sposób ukazali dziedziny życia, w których bez matematyki nie da się funkcjonować i z pewnością przekonali widzów, że należy przyłożyć się do nauki, bo nigdy nie wiadomo, w jakich okolicznościach matematyczna wiedza może się przydać.

Spektakl był jednym z wydarzeń, które złożyły się na obchodzony w szkole, już po raz szósty, Dzień Matematyki. Zgodnie z zamysłem pomysłodawczyń i organizatorek imprezy Grażyny Mroczkowskiej i Katarzyny Ostrzyżek, przy wsparciu dyrektor Julii Jakubowskiej, obchody święta „Królowej nauk” są organizowane, żeby pokazać, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale także znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Marcowy termin został wybrany nieprzypadkowo. Wszak 9 marca obchodzony jest Dzień Polskiej Statystyki, 12 marca – Dzień Matematyki, a 14 marca – Międzynarodowe Święto Liczby Pi. Co więcej rok 2019 został ustanowiony przez senat Rokiem Matematyki. Jego ideą jest „uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw”. Tak więc spektakl na Dzień Matematyki w Osiemdziesiątce doskonale wpisał się w zamysł pomysłodawców Roku Matematyki.

Podczas Dnia Matematyki dyrektor Julia Jakubowska ogłosiła zwycięzców w konkursie na Szkolnego Mistrza Sudoku i razem z Grażyną Mroczkowską wręczyła dyplomy i nagrody. 3 miejsce zajęła Edyta Przyłoga z klasy 3alo, 2 miejsce przypadło Tomaszowi Papierowskiemu z klasy 1et, a Szkolnym Mistrzem Sudoku został Marek Stępień z klasy 3alo. Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał pamiątkową, niepowtarzalną statuetkę, zaprojektowaną i wykonaną specjalnie na ten konkurs przez Adama Sosnowskiego.

Kolejna edycja konkursu Szkolny Mistrz Sudoku już za rok, ale ponieważ ćwiczenie czyni mistrza, już teraz sięgajcie po te logiczne łamigłówki, tym bardziej, że, jak dowodzą naukowe badania, rozwiązywanie sudoku poprawia pamięć, koncentrację, jasność myślenia i może uchronić przed chorobami mózgu.

Sz.

.