Dzień Paderewskiego w Żelazowej Woli

0
89

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli to miejsce wyjątkowe dla wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina.  Zabytkowa oficyna jest jedynym zachowanym obiektem z czasów, gdy w Żelazowej Woli mieszała rodzina Chopinów. Tu, w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.

Muzeum w Żelazowej Woli powstawało w latach 30. ubiegłego stulecia. Wtedy Oficynę Chopinowską przebudowano w stylu dworu polskiego, dostawiając do budynku kolumnowy ganek i otoczono unikatowym, nowoczesnym „pamiątkowym parkiem”. Założenie to pomyślane zostało jako przestrzeń symboliczna, pomnik – wyraz hołdu dla polskiego kompozytora.

Według Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, autora projektu parku-pomnika, uprawianie i słuchanie muzyki miało być jednym z najważniejszych elementów związanych z wizytą w miejscu urodzenia Chopina. Jeszcze przed wojną w Żelazowej Woli organizowano nieliczne koncerty, tuż po jej zakończeniu pierwsze recitale odbyły się w zniszczonych wnętrzach Domu Urodzenia Chopina. Od 1954 roku, dzięki inicjatywie prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wspaniałego pianisty i pedagoga, w Żelazowej Woli koncerty odbywają się regularnie.

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 można wysłuchać recitali w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, przede wszystkim laureatów Konkursów Chopinowskich.

Szczególnie zapowiada się niedziela 26 sierpnia. Tego dnia zapraszamy do Żelazowej Woli na Dzień Paderewskiego. Wydarzenie nawiązuje do programu tegorocznego, XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, zbudowanego wokół dwóch ikonicznych postaci dla polskiej kultury, Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego. Z tej okazji, o g. 15.00 odbędzie się nadzwyczajny recital Dang Thai Sona, zdobywcy I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku.

Ponadto, o g. 17.00 na Tarasie południowym Domu Urodzenia Chopina odbędzie się przedstawienie pt. „Miłości Chopina” w wykonaniu aktorów Teatru Scena. Scenariusz spektaklu, którego autorem jest Andrzej Ferenc, opiera się na fragmentach listów Chopina pisanych i otrzymywanych od ukochanych i bliskich mu osób. Jest udramatyzowaną opowieścią o najważniejszych kobietach w życiu kompozytora. Przedstawia Chopina pełnego namiętności, pasji i miłości. Obok aktorów w spektaklu występują również młodzi pianiści. Przedstawienie jest więc nie tylko koncertem gry aktorskiej, ale również koncertem chopinowskim.

Wstęp na recitale jest możliwy w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

Małgorzata Kazur

Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli