Dzień Papieski i DEN w SP w Giżycach

W Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach odbyła się 15 października 2020 r. uroczysta akademia. Pierwszą część poświęconą Papieżowi –  św. Janowi Pawłowi II z okazji XX Dnia Papieskiego rozpoczęła uroczyście dyrektor szkoły Krystyna Wilczek.

Dyrektor poinformowała, że idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, czyli dniem wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podkreśliła, że podczas Dnia Papieskiego pochylamy się, co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: „Totus Tuus” jest blisko związane z Janem Pawłem II. Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem wybrał to hasło na swoje biskupie zawołanie. Towarzyszyło mu ono aż do śmierci. „Totus Tuus” oznacza „Cały Twój” i odnosi się do zawierzenia Bogu przez Maryję.

Tegoroczny Dzień Papieski miał charakter wyjątkowy. Przede wszystkim, dlatego, że odbywał się w okresie pandemii koronawirusa, ale również dlatego, że obchodzimy go w roku 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Z okazji wspomnienia naszego Wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II, społeczność szkolna wzięła udział w obchodach XX Dnia Papieskiego. Centralnym punktem była uroczysta akademia, w czasie, której odbyła się inscenizacja słowno – muzyczna, przygotowana przez uczniów z klas VII i VIII. Występom towarzyszył pokaz slajdów, ukazujących życie i pontyfikat Jana Pawła II.  Obecni, mogli nie tylko posłuchać wspomnień świętego, związanych z jego dzieciństwem i młodością, ale poznać, zgodnie z hasłem dnia, nieznane lub mało znane fakty z życia św. Jana Pawła II, Jego pasje i zainteresowania oraz przekonać się, że był człowiekiem z dużym poczuciem humoru.

Podczas uroczystości była także okazja do wspólnego śpiewania pieśni, związanych z naszym polskim świętym. Papież umarł, ale w naszej pamięci, w polskich sercach, zostanie na zawsze.  Zgłębiając to, co mówi do nas  nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie Jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za Jego osobę. Mieliśmy też okazję wysłuchać koncertu pieśni oraz zaśpiewać Jego ukochaną pieśń – „Barkę”.

Warto podkreślić, że Szkolny Klub Wolontariatu przygotował w bibliotece wystawę książek nt. Św. Jan Paweł II, a chętni uczniowie wykonali prace plastyczne: Witraż z Papieżem.

Kolejny punkt uroczystości poświęcony był Dniu Edukacji Narodowej. Z tej okazji dyrektor złożyła wszystkim Pracownikom Oświaty serdeczne życzenia. Podziękowała za trud podejmowanej, na co dzień pięknej i odpowiedzialnej pracy. Życzyła, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów i ich rodziców oraz była źródłem osobistej satysfakcji w tych trudnych dla nas wszystkich czasach.

Odczytała też życzenia od wójta gminy Iłów, przewodniczącego Rady Gminy, przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz księży – Marcina Banasiaka i Tomasza Jackowskiego Wręczyła również nagrody Pracownikom Oświaty za ich szczególne osiągnięcia w pracy, życząc dalszych sukcesów.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: Anna Arkuszewska, Beata Drozdowska, Anna Karpińska, Mariola Koperska, Izabela Kubiak, Małgorzata Orzeszek i Paweł Piątkowski.

Życzenia dla Pracowników Oświaty popłynęły również od Uczniów i Rady Rodziców, a piosenka „Nauczycielski awans” zakończyła wspólne świętowanie.

Serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowania i uwagę.

Organizator uroczystości: Krystyna Wilczek – dyrektor szkoły

 .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*