Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji w SP w Kątach

0
26

W dniach 7-13 października w  naszej obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmiało: „Nauczyciel bliżej dziecka z dysleksją!”. W ciągu całego tygodnia (a nawet troszkę dłużej) w naszej szkole dużo się działo.  

Głównym celem planowanych przedsięwzięć było upowszechnienie wiedzy na temat dysleksji wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Równie istotnym zadaniem jakie sobie postawiliśmy było przekonanie środowiska szkolnego i lokalnego o konieczności stałej pracy z dziećmi z dysleksją rozwojową w celu wyrównywania szans edukacyjnych, jak też stworzenie im płaszczyzny do odnoszenia sukcesów, rozwijania talentów, a tym samym budowania ich pozytywnej samooceny. Podejmowane w ramach obchodów działania służyły promowaniu w środowisku lokalnym idei programu „Szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją”.

Planów i pomysłów było tak wiele, że nie zdążyliśmy ich zrealizować w ciągu zaledwie 5 dni. Postanowiliśmy więc nasze działania nieco rozciągnąć w czasie. Oto co działo się w szkole Podstawowej w Kątach w dwóch pierwszych tygodniach października:

„Gimnazjaliści czytają maluchom”- w ramach tej akcji gimnazjaliści z klasy IB czytali swoim sporo młodszym kolegom bajki terapeutyczne pochodzące z programu „Ortograffiti z Bratkiem”. Zarówno słuchający, jak i czytający świetnie się w tym czasie bawili. Dzieciaki z zaciekawieniem słuchały historii o Bratku i jego szkolnych kolegach. Chętnie odpowiadały też na pytania zadawane przez naszych „opowiadaczy”. Akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy przedłużyć ją na kolejne dwa tygodnie!

Na początku tygodnia na korytarzu głównym szkolnym pojawiły się obszerne gazetki informacyjno-edukacyjne skierowane do uczniów i rodziców. Wśród gimnazjalistów największym zainteresowaniem cieszyła się gazetka prezentująca sylwetki znanych osób mających dyslektyczne problemy, zaś wśród uczniów szkoły podstawowej najwięcej emocji wzbudziły fotosy przedstawiające ćwiczenia rąk, dłoni i palców, które mogą pomóc w pięknym pisaniu. Codziennie przed gazetką można było zobaczyć grupki uczniów, którzy z zapałem wykonywali przedstawione na zdjęciach ćwiczenia.

10 października uczniowie klasy Ic, wraz z wychowawczynią Martą Siejką, wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kątach. W czasie godzinnych warsztatów prowadzonych przez Magdalenę Kaźmierczak nasi uczniowie poznali nie tylko zasady działania biblioteki zapoznali się z jej zasobami, ale uczestniczyli w ciekawych zabawach inspirowanych wierszem „Rzepka” Juliana Tuwima.

W ramach szkolnych obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji zorganizowano również warsztaty dotyczące technik skutecznego uczenia się oraz technik relaksacyjnych. W zajęciach prowadzonych przez Lenę Brożynę psycholog z sochaczewskiej Poradni Psychologicznej-Psychologicznej uczestniczyli uczniowie klas VIII. Zajęcia dotyczące technik relaksacyjnych musiały odbyć się jednak w tygodniu poprzedzającym obchody. Pod opieką pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Agnieszki Jankowskiej i Kamila Dudy, nasi gimnazjaliści uczyli się relaksować, co niewątpliwie przyda im się w czasie trwania roku szkolnego… 😉

22 października zorganizowano spotkanie informacyjne dla rodziców pt. „Oswoić dysleksję”. W czasie półtoragodzinnego spotkania można było dowiedzieć się co to jest dysleksja i jakie są jej symptomy, a także w jaki sposób przezwyciężać trudności występujące u uczniów z dysleksją i z jakich pomocy korzystać. W roli ekspertów wystąpiły specjalistki w dziedzinie dysleksji, Małgorzata Osińska i Danuta Gołkowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie. Po spotkaniu można było skorzystać z konsultacji indywidualnych dotyczących opinii i zaleceń postdiagnostycznych. W czasie spotkania zaprezentowano uczniom publikacje z serii Ortograffiti wydawnictwa OPERON. Książki z tego programu rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Dysleksji. Również nasi uczniowie na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych korzystają z tych publikacji.

W ramach obchodów zorganizowano również kilka konkursów, które cieszyły się wśród uczniów ogromnym zainteresowaniem. Czwartoklasiści brali udział w Konkursie Pięknego Czytania wiersza Agnieszki Frączek pt. „W hotlowym holu”. Tytuł Szkolnego Mistrza Pięknego czytania zdobyli ex auequo: Weronika Kalinowska z klasy IVa i Dominik Pieruszewski – uczeń klasy IVb. Dla uczniów klasy szóstej i klas pierwszych gimnazjum zorganizowano z kolei konkurs języka polskiego „Czysty Ojczysty”. W konkursie wzięło udział ponad trzydzieścioro uczniów! W tej rywalizacji najlepsi okazali się: Magdalena Orzeszek (klasa VI), Dominika Siekiera (klasa IA) i Małgorzata Jagła (klasa IB). W konkursie plastycznym „Rysunkowa ortografia” prym wiedli uczniowie lasy Vb- Natalia Woźniak i Mateusz Kuczyński. Z kolei najpiękniejsze „Magiczne zakładki” wyszły spod ręki Marty Włodarskiej i Jakuba Ambroziaka z klasy IIa.

.