Europejskie Dni Dziedzictwa i Dzień Maszynisty w Muzeum Kolei Wąskotorowej

0
12

Miniony weekend w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie przebiegł w wyjątkowej atmosferze. 12 i 13 września br. zaprosiliśmy bowiem naszych gości do wspólnego świętowania Europejskich Dni Dziedzictwa i zbliżającego się Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego.

Europejskie Dni Dziedzictwa są zainicjowanym w 1985 r. projektem Rady Europy i Unii Europejskiej, którego celem jest promowanie zabytków. Z kolei Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego, przypadający kalendarzowo w 16. dniu aktualnego miesiąca, to święto ustanowione przez Europejską Federację Maszynistów „ALE” i obchodzone w Polsce od 1996 r.

Oba wydarzenia były dla nas okazją do popularyzacji dziedzictwa kulturowego i problematyki ochrony zabytków. W sobotnie i niedzielne przedpołudnie odwiedzający naszą placówkę mogli zatem lepiej zapoznać się z cennymi muzealiami, które udało się nam ocalić dla przyszłych pokoleń, biorąc udział w bezpłatnym zwiedzaniu muzealnego skansenu z przewodnikiem. Przez cały weekend na wystawie plenerowej otwarte były również dla każdego zainteresowanego na co dzień niedostępne wnętrza dwóch zabytkowych wagonów osobowych. Pierwszy z pojazdów – ABxhpi 2281, wyprodukowany w 1930 r. – był eksploatowany na kolei jabłonowskiej, a następnie – jako motorowy salonowy wagon sztabowy, tzw. salonka generalska – w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą. Drugi z obiektów – Ch 1123, zbudowany w 1903 r. – przez blisko osiemdziesiąt lat służył na kolei przeworskiej.

Dodatkowe atrakcje zaoferowaliśmy także w ramach rozkładowych wycieczek pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej. W trakcie pikników na polanie w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach aranżowaliśmy grę terenową pod hasłem „Poznaj Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”, przybliżającą najmłodszym miłośnikom kolejnictwa historię najciekawszych przykładów dziedzictwa kultury technicznej ze zbiorów naszej jednostki. Jako jej pointę i w sobotę, i w niedzielę organizowaliśmy ponadto konkurs wiedzy z nagrodami ufundowanymi przez biuro programowe Europejskich Dni Dziedzictwa i nasze muzeum.

Z radością zawiadamiamy, że nasz weekendowy program spotkał się z wyjątkowym zainteresowaniem. W ciągu dwóch dni placówkę odwiedziło aż 632 gości. Dziękujemy za tak liczne przybycie i już teraz zapraszamy do wspólnego świętowania za rok.

Tomasz Karolak
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Tomasz Karolak, Marta Przygoda

.