Fed podnosi stopy procentowe w obliczu zawirowań bankowych

WASHINGTON — Decyzja Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych w krytycznym momencie niesie ze sobą ryzyko nie tylko dla banku centralnego, ale także dla prezydenta Bidena.

Pan. Biden już polegał na banku centralnym, aby utrzymać delikatną równowagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących stóp procentowych, jednocześnie ograniczając szybki wzrost cen i unikając pogrążenia gospodarki w recesji. Teraz ma prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​H. Powell i jego koledzy są również potrzebni.

Ekonomiści i inwestorzy uważnie obserwowali środową decyzję po tym, jak bank centralny i administracja podjęli w tym miesiącu działania, aby wzmocnić chwiejny regionalny system bankowy po niepowodzeniach Silicon Valley Bank i Signature Bank. Pan. Podobnie urzędnicy administracji, którzy publicznie wyrażali poparcie dla Powella, ale czasami prywatnie ścierali się z urzędnikami Fed o regulacje bankowe i nadzór w ramach ich wspólnych wysiłków na rzecz naprawy finansowej.

Zgodnie z oczekiwaniami prognostów, przedstawiciele banku centralnego kontynuowali wielomiesięczne podwyżki stóp procentowych, starając się schłodzić stopę inflacji. Ale podnieśli stopy procentowe tylko o ćwierć punktu procentowego, powyżej 4,75 procent – ​​mniejszy ruch niż to, co wyceniały rynki, zanim zaczęły się kłopoty z bankami.

Niektórzy ekonomiści i byli urzędnicy banku centralnego skrytykowali p. Powell i jego współpracownicy nalegali na dalsze podwyżki stóp procentowych, aby prognozować zaufanie do systemu. Inni wzywali bank centralny do wstrzymania wysiłków, przynajmniej tymczasowo, w celu uniknięcia dalszych strat dla instytucji finansowych posiadających duże ilości obligacji rządowych i innych zdewaluowanych aktywów w związku z gwałtownymi podwyżkami stóp procentowych w zeszłym roku.

Hung Tran, były zastępca dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obecnie pracuje w Centrum Geoekonomii Rady Atlantyckiej, napisał w tym tygodniu na blogu.

„Rozczarowujące oczekiwania rynkowe mogą prowadzić do dodatkowej sprzedaży na rynkach finansowych, zwłaszcza akcji i obligacji banków, oraz dalszych ratowań” – napisał. „Z drugiej strony bank centralny musi zakomunikować swój zamiar przywrócenia inflacji do celu – co jest trudne, ale nie niemożliwe”.

READ  „Avatar: The Way of Water” przekroczył 2 miliardy dolarów w kasie na całym świecie

Na konferencji prasowej w środę p. Powell przytaknął na te obawy, ale zasugerował, że bank centralny mógłby odpowiednio poradzić sobie z zadaniami stabilizacji systemu bankowego i kontrolowania inflacji bez tłumienia wzrostu gospodarczego. On i jego koledzy z Fed ogłosili w oświadczeniu po spotkaniu, że system bankowy jest silny, i bagatelizował obawy, że ostatnie problemy banków odzwierciedlają obawy o kondycję całego systemu finansowego.

Ekonomiści i inwestorzy uważnie obserwowali decyzję banku centralnego.dług…Haiyun Jiang/The New York Times

Trump powiedział, że bank centralny może zaprojektować tak zwane miękkie lądowanie, podnosząc stopy procentowe, spowalniając tempo tworzenia miejsc pracy i zmniejszając inflację, ale popychając gospodarkę w recesję. Biden wyraża swoje nadzieje od prawie roku. Będzie to uzupełnieniem częstych wezwań przewodniczącego do „stałego i trwałego wzrostu”.

Pan. Pomoże to Bidenowi w przygotowaniach do szeroko oczekiwanego ogłoszenia, że ​​będzie ubiegał się o reelekcję: historia sugeruje, że prezydent będzie wspierany przez gospodarkę o niskim bezrobociu i historycznie normalnej inflacji w 2024 r.

Wcześniej w tym roku dane sugerowały, że możliwe jest miękkie lądowanie. Ale ceny ponownie wzrosły w ostatnich miesiącach. W zeszłym roku p. Gospodarka tworzy miejsca pracy znacznie szybciej, niż twierdził Biden. Przed kryzysem bankowym przedstawiciele banku centralnego utrzymywali bardziej agresywną postawę w walce z inflacją.

Na konferencji prasowej w środę p. Powell powiedział, że chociaż urzędnicy Fed spodziewają się teraz, że wzrost będzie wolniejszy w tym roku, a inflacja wyższa niż przewidywali w grudniu, „istnieje droga” do osiągnięcia miękkiego lądowania.

„Myślę, że ta ścieżka wciąż tam jest” — powiedział Mr. — powiedział Powell. — Próbujemy to ustalić.

Podczas dwudniowego spotkania, które zakończyło się w środę, p. Powell przedstawił tę sugestię w zeznaniu Kongresu w tym miesiącu. Kilka dni później Bank Doliny Krzemowej upadł, a następnie Signature Bank. Bank centralny, Departament Skarbu i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów ogłosiły środki nadzwyczajne, aby zapewnić bankom dostęp do wszystkich pieniędzy swoich deponentów, a inne banki regionalne mogą pożyczać od banku centralnego, aby zapobiec szybkiemu ucieczce łatwo psujących się depozytów. Banku Doliny Krzemowej.

READ  Podczas zamieszek w Peru policja dokonuje brutalnego nalotu na uniwersytet w Limie i zamyka Machu Picchu | Peru

Jeśli więcej upadków banków lub innych zdarzeń grozi kryzysem finansowym na pełną skalę, Mr. Biden będzie potrzebował więcej współpracy ze strony urzędników banku centralnego. Republikanie kontrolują Izbę Reprezentantów i nie chcą się podpisać pod dużym rządowym ratowaniem systemu finansowego, takim jak dwupartyjne ratowanie banków podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

powiedział ekonomista z Harvardu Jason Furman, który kierował grupą doradców ekonomicznych Białego Domu pod rządami prezydenta Baracka Obamy. „Zobaczymy, że jedyną grą w mieście, jeśli chodzi o stabilność finansową, jest Biały Dom i Fed”.

Od czasu upadku Silicon Valley Bank dyrektorzy Mr. Karine Jean-Pierre, rzecznik prasowy Białego Domu, powiedziała w tym tygodniu dziennikarzom, że Mr. Powiedział, że praca Powella jako prezesa Fed nie jest zagrożona z powodu jego kontroli finansowej.

„Prezydent ma zaufanie do Jerome’a Powella” – powiedział.

Pani Jean-Pierre podkreśliła również wieloletnią niechęć administracji do komentowania decyzji banku centralnego w sprawie stóp procentowych. „Są niezależni”, powiedział, dodając: „Podejmą decyzję – swoją decyzję dotyczącą polityki pieniężnej, która ma związek ze stopami procentowymi, radzeniem sobie z inflacją, a jedno i drugie jest wyraźnie powiązane. Ale jestem nie zamierzam — nie będziemy tego komentować stąd”.

Jaki komunikat o stopach procentowych powinien zabrzmieć w środę po południu?

Niektórzy ekonomiści i komentatorzy naciskali na bank centralny, aby całkowicie wstrzymał się z podnoszeniem stóp procentowych, argumentując, że kolejna podwyżka groziłaby dalszym obciążeniem systemu bankowego i zaufaniem konsumentów.

Liberalni senatorowie Elizabeth Warren z D-Mass. i postępowe grupy w Waszyngtonie forsują to samo od miesięcy, ale z innego powodu. Twierdzą, że dalsze podwyżki stóp procentowych mogą zdusić wzrost gospodarczy i pozbawić pracy miliony Amerykanów, a prawdziwym motorem inflacji są zyski przedsiębiorstw i łańcuchy dostaw, które nie są kontrolowane przez wysokie koszty finansowania zewnętrznego.

READ  Rodzina Dyera Nicholsa obejrzy w poniedziałek wideo z jego aresztowania przez policję w Memphis na kilka dni przed śmiercią

Senator Chuck Schumer, demokrata z Nowego Jorku i przywódca większości, odniósł się do podwyżki stóp procentowych, mówiąc, że jest „zaniepokojony jej wpływem na gospodarkę”. Przyznał również, że była to „bardzo trudna decyzja” z „konkurencyjnymi stawkami po obu stronach”.

„Nie sądzę, aby Fed dotykał podwyżek stóp procentowych 15-metrowym kijem” – powiedział Rakeen Maput, główny ekonomista Groundwork Collaborative, liberalnej grupy politycznej w Waszyngtonie.

„Naginanie naszego rynku pracy nie jest drogą do zdrowej gospodarki ani do stabilnych cen” – powiedziała Maput. „Mamy dodatkowy imperatyw w tym miesiącu, którym są agresywne podwyżki stóp procentowych, które spowodowały część niestabilności, którą obserwujemy w systemie finansowym”.

Inni ekonomiści, w tym niektórzy Demokraci, namawiali bank centralny do szybszego podnoszenia stóp procentowych w celu szybszego pokonania inflacji.

„Głównym powodem, dla którego mamy niezależnych bankierów centralnych, jest to, że myślą o rzeczach w dłuższej perspektywie niż typowy Biały Dom” – powiedział. — powiedział Furmann. „Myślę więc, że Fed, nawet jeśli zrobił cokolwiek, by zaszkodzić Bidenowi, podniósł stopy procentowe bardzo powoli”.

Karoon Demirjian Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *