Ferie ruszyły po wąskim torze!

0
52

W sobotę 26 stycznia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęło ferie zimowe dla województwa mazowieckiego. Z tej okazji zaaranżowaliśmy wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Inauguracja ferii z wąskotorówką 2019”. Szczególny charakter imprezy wynikał z ciekawego programu, którego kulminacyjnym momentem było otwarcie dla zwiedzających nowej makiety, przenoszącej w realia modelarskie szlak Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Na oczach niemałej grupy naszych gości, makieta została uruchomiona, a nasz pomniejszony do skali H0e skład wyruszył z Sochaczewa do stacji Wyszogród. Miejmy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości uda nam się wrócić do tego miejsca, ale już w rzeczywistym rozmiarze. Z uwagi na doniosłość niniejszego wydarzenia postanowiliśmy, że tematem przewodnim zarówno inauguracji, jak i całych „Ferii z wąskotorówką 2019” będzie dawna kolej sochaczewska i jej dzieje.

Tego dnia ciekawych wydarzeń było znacznie więcej. Otwarcie makiety poprzedzało zwiedzanie naszej placówki z przewodnikiem, choć tym razem inaczej niż zwykle. Wspólnie z asystentem muzealnym Łukaszem Popowskim nasi goście najpierw wzięli udział w kuratorskim zwiedzaniu naszej najnowszej wystawy stałej pt. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984”, a następnie wyruszyli na muzealny skansen, gdzie zostały zaprezentowane pojazdy szynowe związane z dawną Koleją Sochaczewską.

W ramach następnego punktu programu nasi goście zaproszeni zostali na wyjątkowy o tej porze roku, pierwszy od wielu lat, zimowy przejazd muzealnym pociągiem na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Ku uciesze pasażerów skład Retro majestatycznie przemierzył miasto spowite białym puchem. W trakcie przejażdżki wewnątrz wagonów czas podróżnym umilali muzealni przewodnicy, a przytulną atmosferę gwarantowały kolejowe piecyki. W trakcie tegorocznych „Ferii z wąskotorówką” przewidziane są jeszcze dwa takie zimowy kursy (8 i 23 lutego), na które już teraz serdecznie zapraszamy. Spotkanie zakończyło ognisko w skansenie, na którym każdy mógł upiec sobie kiełbaskę, a następnie zjeść ją w udostępnionym wagonie barowym.

Tego dnia „Ferie z wąskotorówką” inaugurowało z nami 129 osób, z których aż 88 było pasażerami pociągu Retro. Dziękujemy za przybycie i już teraz serdecznie zapraszamy na 9 lutego, kiedy odbędzie się „Karnawał na wąskim torze”, czyli druga impreza w ramach tegorocznych ferii. A w jej trakcie czeka nas kolejny zimowy przejazd pociągiem Retro oraz bal karnawałowy dla najmłodszych „Roztańczona ciuchcia”.

 

Marta Przygoda-Stelmach

Łukasz Popowski

asystenci muzealni

Muzeum Kolei Wąskotorowej

w Sochaczewie

Fot. M. Przygoda-Stelmach

 

PROGRAM FERII Z WĄSKOTORÓWKĄ 2019 (26 stycznia – 24 lutego)

https://sochaczew24.info/inauguracja-ferii-z-waskotorowka-2019-zapraszamy/2019145271/

.