„Ferie z wąskotorówką 2019” już za chwilę!

0
63

Wszyscy, którzy chcieliby spędzić zbliżające się ferie zimowe w ciekawy sposób, powinni w okresie od 28 stycznia do 24 lutego br. przynajmniej raz odwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie! Już po raz trzeci bowiem w ramach Ferii z Wąskotorówką przygotowaliśmy różnorodny program, przy pomocy którego pragniemy umilić czas najmłodszym miłośnikom kolejnictwa i nie tylko. Terminy zajęć dopasowaliśmy tak, aby zimową przerwę mogły spędzić z nami dzieci z województw mazowieckiego i łódzkiego.

Być może najciekawsze w niniejszym okresie wydarzenie odbędzie się już na samym początku. W sobotę, 26 stycznia, w ramach Inauguracji Ferii z Wąskotorówką, udostępniona zwiedzającym zostanie nowa atrakcja muzeum, a mianowicie makieta kolejowa pn. Sochaczewska Kolej Dojazdowa, która przenosi szlak rodzimej wąskotorówki w realia modelarskie. Dzięki wykonanym trzem pierwszym modułom makiety będziemy mogli kontentować się widokiem stacji Sochaczew Wąskotorowy, stacji Wyszogród oraz przystanku osobowego Sochaczew Miasto. Wszystko to w skali H0e (1:87) oraz wyglądzie odwołującym się do przełomu lat 70. i 80. XX w. Makieta będzie rozbudowywana w przyszłości o dodatkowe moduły z charakterystycznymi fragmentami szlaku Kolei Sochaczewskiej.

Kolejną nowością w trakcie Ferii z Wąskotorówką będą trzy specjalnie zorganizowane zimowe przejazdy pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Pierwszy z nich odbędzie się już na Inaugurację Ferii z Wąskotorówką, a więc w sobotę, 26 stycznia, kolejne zaś 9 i 23 lutego (szczegóły w PROGRAMIE poniżej).

Atrakcją specjalną, przygotowaną w tym roku wspólnie z Przedszkolem „Leśne Skrzaty”, będzie zaaranżowany w sobotę, 9 lutego, kolejowy bal karnawałowy dla najmłodszych pn. Roztańczona ciuchcia.

 

Ponadto codziennie od wtorku do piątku odbywać się będą trwające półtorej godziny zajęcia edukacyjno-warsztatowe. W związku z udostępnieniem nowej makiety, ich tematyka będzie ściśle związana z historią sochaczewskiej kolei wąskotorowej, a także dziejami Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej, których nasza wąskotorówka jest ważną częścią. W ramach poszczególnych zajęć zaaranżowana zostanie część dydaktyczna, wzbogacona o warsztaty oparte o sztukę rękodzielniczą zwaną scrapbookingiem, podczas których stworzymy specjalne kolejowe kompozycje plastyczne. Następnie przyjdzie czas na spacer po muzealnym skansenie, w trakcie którego uczestnicy zapoznają się z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Europie. Na zakończenie zajęć dla wszystkich chętnych będzie czekała dodatkowa atrakcja. Rozpalone zostanie ognisko, dzięki czemu będzie można ogrzać się w klimatycznym otoczeniu zabytkowego taboru kolejowego, a w przypadku posiadania własnego prowiantu, również usmażyć kiełbaskę i zjeść ją w specjalnie na tę okazję udostępnionym wagonie barowym.

 

Dla tych, którzy chcą spędzić z nami więcej czasu, proponujemy dodatkowo specjalne czterogodzinne zajęcia pn. Dzień w świecie wąskich torów. W ich trakcie zaprezentowany zostanie w przystępnej formie tabor wąskotorowy zgromadzony w Sochaczewie, dzieje kolejnictwa oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei. Zdobytą wiedzę będzie można sprawdzić, mierząc się z muzealną grą terenową. Zajęcia prowadzone będą w zabytkowym, lecz ogrzewanym wagonie osobowym, sali edukacyjnej oraz na terenie skansenu, a ich zwieńczeniem będzie ognisko.

 

W udostępnionym poniżej programie Ferii z wąskotorówką 2019 znajdują się ramowe informacje o planowanych wydarzeniach. Szczegółowe informacje o poszczególnych imprezach będziemy podawać bezpośrednio przed przewidzianym terminem danego wydarzenia na naszej stronie internetowej www.mkw.e-Sochaczew.pl.

 

Zapraszamy zatem do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie na Ferie z Wąskotorówką 2019. Atrakcji nie zabraknie dla nikogo!

 

Łukasz Popowski

Marta Przygoda-Stelmach

asystenci muzealni

Muzeum Kolei Wąskotorowej

w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Monika Szymańska

 

PROGRAM FERII Z WĄSKOTORÓWKĄ 2019 (26 stycznia – 24 lutego)

 

Inauguracja Ferii z wąskotorówką (26 stycznia)

 

 1. Otwarcie nowej makiety kolejowej pn. Sochaczewska Kolej Dojazdowa.
 2. Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej Dzieje Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej 1922-1984.
 3. Oprowadzanie z przewodnikiem szlakiem taboru sochaczewskiej kolei wąskotorowej z okresu 1922-1984 zgromadzonym w muzealnym skansenie.
 4. Przejazd pociągiem Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).
 5. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

 

Karnawał na wąskim torze (9 lutego)

 

 1. Przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).
 2. Kolejowy bal karnawałowy pn. Roztańczona ciuchcia z Przedszkolem „Leśne Skrzaty”.
 3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

 

Zakończenie Ferii z wąskotorówką (23 lutego)

 

 1. Oprowadzenie z przewodnikiem po skansenie.
 2. Przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).
 3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

 

Zajęcia edukacyjno-warsztatowe w Ferie z wąskotorówką (od wtorku do piątku w godz. 10:00–11:30 i 12:00–13:30)

 

 • 29 stycznia (wtorek) – Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.
 • 30 stycznia (środa) – Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922 – 1984.
 • 31 stycznia (czwartek) – Skarby wąskotorowych szlaków.
 • 1 lutego (piątek) – Opowieści starych lokomotyw: Siemowit – znawca historii Sochaczewa.
 • 5 lutego (wtorek) – Dzieje Sochaczewa w zarysie.
 • 6 lutego (środa) – Dzieje zamku w Sochaczewie (po wcześniejszym potwierdzeniu i w przypadku posiadania przez grupę własnego transportu zajęcia mogą odbyć się bezpośrednio na wzgórzu zamkowym).
 • 7 lutego (czwartek) – Dzieje ziemi sochaczewskiej.
 • 8 lutego (piątek) – Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.
 • 12 lutego (wtorek) – Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922 – 1984.
 • 13 lutego (środa) – Skarby wąskotorowych szlaków.
 • 14 lutego (czwartek) – Opowieści starych lokomotyw: Siemowit – znawca historii Sochaczewa.
 • 15 lutego (piątek) – Dzieje Sochaczewa w zarysie.
 • 19 lutego (wtorek) – Dzieje zamku w Sochaczewie (po wcześniejszym potwierdzeniu i w przypadku posiadania przez grupę własnego transportu zajęcia mogą odbyć się bezpośrednio na wzgórzu zamkowym).
 • 20 lutego (środa) – Dzieje ziemi sochaczewskiej.
 • 21 lutego (czwartek) – Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.
 • 22 lutego (piątek) – Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922 – 1984.

 

Więcej informacji o tematyce ww. zajęć znaleźć można w zakładce Lekcje muzealne na naszej stronie internetowej pod adresem: www. mkw.e-Sochaczew.pl.

 

Czas trwania zajęć: 90 minut. Zajęcia zgodnie z ww. programem prowadzone będą tylko po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji (ognisko wyłącznie po wcześniejszym potwierdzeniu; prowiant we własnym zakresie).

 

Liczba uczestników zajęć: grupy zorganizowane do 25 osób; zajęcia dla osób indywidualnych będą przeprowadzane pod warunkiem zebrania się minimum pięcioosobowej grupy (istnieje również możliwość dopisania do grup zorganizowanych).

 

Cena zajęć: 6 zł od osoby; opiekunowie – wstęp bezpłatny.

 

Dzień w świecie wąskich torów: zajęcia dla grup do 25 osób trwają 4 godziny (10:00-14:00); cena: 20 zł za uczestnika; prowiant na ognisko we własnym zakresie.

 

Ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).

 

Zapisy i informacje (wtorek – piątek w godzinach 8:00–16:00):

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

ul. Licealna 18

tel.: 46 862-59-75

e-mail: centrum@stacjamuzeum.pl

.