First Republic Bank został przejęty przez organy regulacyjne i sprzedany JPMorgan Chase

Organy regulacyjne przejęły kontrolę nad First Republic Bank i sprzedały go w poniedziałek JPMorgan Chase, co było dramatycznym posunięciem mającym na celu powstrzymanie dwumiesięcznego kryzysu bankowego.

First Republic to drugi co do wielkości bank w USA pod względem aktywów, który upadł po Washington Mutual, który upadł podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Założony w 1985 roku i czternasty co do wielkości bank w USA na początku tego roku, aktywa Pierwszej Republiki zostały dotknięte rosnącymi stopami procentowymi i po upadku dwóch pożyczkodawców w marcu, co wystraszyło deponentów i inwestorów.

Przejęcie Pierwszej Republiki przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów i sprzedaż JPMorgan zostało ogłoszone na kilka godzin przed otwarciem rynków w USA i po weekendowej przepychance urzędników. W poniedziałek 84 oddziały Pierwszej Republiki w ośmiu stanach zostały ponownie otwarte jako oddziały JP Morgan.

„Ta część kryzysu się skończyła” — powiedział Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan, podczas telekonferencji w poniedziałek. – Na razie wszyscy powinniśmy wziąć głęboki oddech.

Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli przejęcie JPMorgan, a akcje banku wzrosły w poniedziałek o 3,5 procent. Akcje PNC Financial Services i Citizens Financial Group – dwóch banków regionalnych, które przegrały przetargi na Pierwszą Republikę – wzrosły o ponad 5 procent.

Akcjonariusze i posiadacze długów Pierwszej Republiki zostaną wymazani w ramach transakcji, co jest częstym zjawiskiem, gdy bank zostaje objęty zarządem komisarycznym rządu. Nazwa Pierwszej Republiki i jej logo — orzeł ze skrzydłami w kształcie litery V — zostaną wycofane, a oddziały banku staną się placówkami JPMorgan Chase.

FDIC oszacował, że jego fundusz ubezpieczeniowy musiałby zapłacić około 13 miliardów dolarów na pokrycie strat Pierwszej Republiki. JPMorgan powiedział, że FDIC zapewni mu finansowanie w wysokości 50 miliardów dolarów, a JPMorgan zapłaci FDIC 10,6 miliarda dolarów.

„Nasz rząd zaprosił nas i inne osoby do podjęcia działań i zrobiliśmy to” – powiedział. – powiedział Dimon. Powiedział, że transakcja została podjęta w celu „zmniejszenia kosztów Funduszu Gwarantowania Depozytów”.

READ  Credit Suisse Bank: podobno UBS prowadzi rozmowy o przejęciu z kłopotliwym rywalem

Przejęcie sprawia, że ​​JP Morgan, już największy bank w kraju, staje się jeszcze większy Krytykowany przez niektórych ustawodawców. „Od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku organy regulacyjne starały się zapobiec dominacji największych banków” – napisał w nocie badawczej Ian Katz, analityk Capital Alpha Partners. Zwiększenie wielkości JPMorgan „nie spodoba się prawodawcom po obu stronach nawy, ale szczególnie ucieszy postępowców, którzy walczyli przeciwko konsolidacji poprzez fuzje i przejęcia”.

Pierwsza Republika upadła pomimo zabezpieczenia 30 miliardów dolarów ratunku od 11 największych banków w kraju w marcu. JP Morgan powiedział 30 miliardów dolarów Zwrot kosztów nastąpi po wykonaniu umowy.

Przejęcie i sprzedaż Pierwszej Republiki przez rząd, mniej więcej osiem tygodni po tym, jak rząd przejął kontrolę nad Silicon Valley Bank i Signature Bank, wstrząsnęło branżą i wzbudziło obawy, że inne banki regionalne są zagrożone podobnymi runami na depozyty.

Wielu ekspertów bankowych stwierdziło, że nieszczęścia Pierwszej Republiki były opóźnioną reakcją na marcowe zamieszanie, a nie otwarciem nowej fazy kryzysu. Inwestorzy i dyrektorzy branżowi są optymistami, że innym średnim lub dużym pożyczkodawcom nie grozi nieuchronna porażka.

Podobnie jak dwa inne upadłe banki — Silicon Valley Bank i Signature — Pierwsza Republika upadła pod ciężarem pożyczek i inwestycji, które skłoniły Rezerwę Federalną do szybkiego podniesienia stóp procentowych w celu walki z inflacją. Kiedy stało się jasne, że te nieruchomości są teraz warte znacznie mniej, zamożni klienci Pierwszej Republiki, w większości mieszkający na wybrzeżu, zaczęli wyciągać pieniądze tak szybko, jak tylko mogli, a inwestorzy pozbywali się jej akcji.

„Głównym grzechem FRC i SVB jest to, że rosły zbyt szybko, gdy stopy procentowe były bliskie 0 procent”, napisał Timothy Coffey, analityk bankowy w Johnny Montgomery Scott, w notatce badawczej na temat First Republic i Silicon Valley Bank. „Mogą istnieć inne. Jednak większość banków opanowała zbieranie groszy przed walec, więc są to bardzo ograniczone podmioty.

READ  4 niszczyciele broni Brocka Birdiego prowadzą 49ers do zwycięstwa Wild Card nad Seahawks

Mimo to amerykański system finansowy ma wiele problemów. Niedawne upadki banków i rosnące stopy procentowe ograniczyły bankom udzielanie pożyczek, utrudniając rozwój firmom i osobom fizycznym kupowanie domów i samochodów. To jeden z powodów spowolnienia gospodarki w ostatnich miesiącach.

Decyzja Pierwszej Republiki zapadła kilka tygodni później, w której bank i jego doradcy próbowali znaleźć kupca, aby uratować bank lub uniknąć przejęcia rządu. Ale wysiłki się nie powiodły: inne banki nie chciały go kupić ani podzielić bez gwarancji, że nie stracą miliardów dolarów. W zeszłym tygodniu, po alarmującym raporcie wyników banku, który ujawnił, że klienci wycofali ponad połowę jego depozytów, stało się jasne, że nie ma innej opcji niż przejęcie przez rząd.

Pod koniec zeszłego tygodnia FDIC zwrócił się do innych instytucji finansowych, w tym JPMorgan Chase, PNC Financial Services i Bank of America, w celu pozyskania ofert dla Pierwszej Republiki. Na złożenie ofert oferenci mieli czas do niedzieli do południa. W ramach procesu przetargowego banki zostały również zapytane, jakich udogodnień oczekują od rządu, aby posunąć się naprzód, powiedziały osoby zaznajomione z procesem.

Proces sprzedaży miał zakończyć się do niedzieli wieczorem, ale ogłoszenie nastąpiło o północy. Pan JP Morgana Dimon powiedział, że od kilku dni 800 pracowników banku pracuje na podstawie umów.

Kryzys bankowy postawił również federalne organy regulacyjne w defensywie, ujawniając problemy, które według analityków powinny były zmusić banki do ich zidentyfikowania i rozwiązania kilka miesięcy temu. W zeszłym tygodniu Fed i FDIC wydały oświadczenia krytykujące Silicon Valley Bank i Signature za brak odpowiednich regulacji. Raporty obwiniały również banki za złe zarządzanie i podejmowanie nadmiernego ryzyka.

First Republic miała wielu klientów z branży finansowej, w tym starszych bankierów i zarządzających funduszami hedgingowymi — na przykład Silicon Valley Bank. Na wielu kontach znajdowało się ponad 250 000 USD, co stanowi limit federalnego ubezpieczenia depozytów.

READ  „Wszędzie na raz” prowadzi z 11 nominacjami do Oscara: aktualizacje na żywo

Ostatnie zamknięcia banków mogą sprawić, że bank centralny będzie na dobrej drodze do podwyższenia stóp procentowych o ćwierć punktu na środowym posiedzeniu, powiedział Krishna Guha, szef polityki globalnej i strategii banku centralnego w Evercore ISI. Powiedział, że w rzeczywistości podjęcie utrzymującego się źródła ryzyka i niepewności może „oczyścić pokłady” na taki ruch.

ale panie Guha powiedział, że problemy bankowe zmieniają się z „ostrych” na „przewlekłe”: inni pożyczkodawcy mogą spojrzeć na Pierwszą Republikę i inne niedawne bankructwa banków i próbować poprawić swoją pozycję, będąc bardziej ostrożnymi w udzielaniu pożyczek. .

„Makroekonomiczne skutki napięć bankowych mogą być dopiero na wczesnym etapie rozwoju” – powiedział. – powiedział Guha.

Roba Copelanda Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *