Fotograf Boris Eldaksen odrzuca nagrodę za najlepsze zdjęcie po ujawnieniu zwycięskiego zdjęcia wyprodukowanego przez sztuczną inteligencję

Niemiecki fotograf odrzucił prestiżową nagrodę, twierdząc, że jego zwycięskie zdjęcie zostało stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji.

Boris Eldaksen został ogłoszony zwycięzcą w kategorii Creative Open konkursu Sony World Photography Awards za czarno-białe zdjęcie Pseudomnesia / The Electrician. Zdjęcie przedstawia młodą kobietę stojącą przed kamerą, a za nią starszą kobietę.

Jednak tydzień po zdobyciu nagrody Eldaksen podzielił się: Oświadczenie na jego stronie internetowej „Nie przyjmę nagród” – ogłosił.

Zgłosiłem się jako bezczelna małpa, aby dowiedzieć się, czy konkursy są gotowe do udziału w obrazach AI. Nie mają” – napisał.

„Dla nas świat fotografii potrzebuje otwartej dyskusji. Dyskusja o tym, co lubimy uważać za fotografię, a co nie. Czy parasol fotograficzny jest wystarczająco duży, aby zaprosić obrazy AI do wkroczenia – czy to pomyłka?”

Eldaksen, który specjalizuje się w fotografii i sztukach wizualnych, powiedział, że „ma nadzieję przyspieszyć tę debatę”, odrzucając nagrodę.

„Jeśli nie wiesz, co zrobić z prezentem, przekaż go na fotofestiwal w Odessie na Ukrainie” – zasugerowała.

Rzecznik World Photo Organization powiedział im, że Eldoxen „wspólnie” stworzył zdjęcie przy użyciu sztucznej inteligencji, zanim został ogłoszony zwycięzcą.

„Zgodnie z regulaminem konkursu fotografowie dają gwarancje na swoje zgłoszenie” – napisali Opiekun.

„W kategorii kreatywnej konkursu otwartego mile widziane są różne eksperymentalne podejścia do tworzenia obrazu, od cyjanotypii i radiogramów po wyrafinowane procedury cyfrowe. Dlatego po naszej korespondencji z Borysem i jego zapewnieniach uznaliśmy, że jego praca spełnia kryteria tej kategorii i wspieraliśmy jego udział.

WPO dodało, że dodatkowo „z zadowoleniem przyjęli gotowość Borysa do dialogu”, ale przestali z nim współpracować po tym, jak odrzucił nagrodę.

READ  SpaceX wyniesie 21 satelitów Starlink V2 19 kwietnia

„Biorąc pod uwagę jego działania i celowe próby wprowadzenia nas w błąd, czujemy, że nie możemy prowadzić z nim znaczącego i konstruktywnego dialogu, unieważniając złożone przez niego zapewnienia” – napisali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *